Konya Haberci | Konya Haber
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 18:14

Şahid ve Meşhud Gün Arefe Günü

Ahmet ÖZKAN
Ahmet ÖZKAN
Giriş Tarihi : 15-06-2024 18:58

ŞAHİD VE MEŞHUD GÜN ve AREFE GÜNÜ 
وشاهد ومشهود
(Andolsun) Tanıklık edene ve edilene 
Bürûc Suresi 3.Ayet.

"Çift olana ve tek olana"
Fecr Suresi: 3.Ayet
Abdullah ibni Abbas buyuruyor ki çift olan bayram günü tek olan ise arefe günüdür.
Rasulullah efendimiz de  bir Hadis-i Şerifte şöyle buyurmaktadır: 
اليوم الموعود يوم القيامة واليوم المشهود يوم عرفة والشاهد يوم الجمعة
Vadedilen gün kıyamet günü ,şahid gün Cuma günü Meşhud gün arefe günü.
Tirmizi: 3339.

Arefe günü Yüce Allah'ın İslam dinini İkmal ettiği ve nimetini itmam ettiği gündür. Arefe günü Arafat'ta vakfe duranlar için bir bayramdır ,Yüce Allah Arefe günü ile kasem buyurmuştur,Arefe gününün orucu iki yılın günahlarını affettirir Yüce Allah'ın Hz Adem'in zürriyetinden misakı aldığı gündür, Arefe günü günahların mağfiret olduğu affedildiği ve Yüce Allah'ın dilediği kadar insanların cehennemden âzâd olduğu ve Yüce Allah'ın arafat'ta duran milyonlarla meleklere karşı mübahat buyurduğu bir gündür.

Rasulullah Efendimiz: Arefe günü,kurban günü, teşrik günleri biz müslümanların bayramıdır, bugünlerde insanlar (Yüce Allah'ın nimetlerinden)yer ve içerler.
Tirmizi Hadis no:773

Rasulullah efendimize arefe günü fazileti soruldu şöyle buyurdu: Geçmiş yılın ve gelecek yılın günahlarını götürür, sildirir.
Müslim Hadis no; 1162
Başka bir hadiste de şöyle buyurdu: Yüce Allah'ın, kullarını en çok cehennemden azad ettiği gün arefe günüdür.
Müslim Hadis no: 1348.

Mümin her zaman her yerde ve her hal ü karda yüce Allah'a muhtaçtır o halde yüce Allah'a içtenlikle dua etmeli kendisi aile fertleri çevresi ve Ümmet için, mağdur ve mazlum insanlar için dua etmelidir özellikle arefe günü(15 Haziran 2024) çok dua etmeli ve arefe günü en hayırlı dua Resulullah efendimizin buyurduğu duadır o da şudur: la ilahe illallahu vahdehu lé şerike leh, lehüll mülkü velehül hamdü ve huve alâ külli şey'in kadîr.

Yüce Allah bizlerin ve bütün mümin kardeşlerimizin her zaman yaptıkları hayırlı ve meşrû: duaları hasseten arefe günü yapacakları duaları ve tutacakları oruçları Yüce dergahında kabule karin eylesin.Amin.          Teşrik tekbirleri arefe günü sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazların peşinde selamdan sonradır.

Ahmet ÖZKAN 
Emekli Müftü 

YORUMLAR