DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ahmet ÖZKAN
Ahmet ÖZKAN
Giriş Tarihi : 24-05-2024 09:10

İnsanlar Çok Ama

ما اكثر الناس لا بل ما اقلهم
الله اعلم انى لم اقل فندا
انى لافتح عينى حين افتحها 
على كثير ولكن لا أرى احدا

Mê ekserennêsu lê bel mê ekellehumu,Allahu e'lamu enni lem ekul  feneden,,innî leeftehu aynı hiyne eftahuhe,alâ 
kesîrin velakin lê erâ ehede.

Bazı şiirler ve yazılar sitem kokar, yukarıdaki şiir de böyledir.Şöyle 
diyor şair:
İnsanlar sayıca ne kadar da çoktur, hayır hayır insanlar çok değil aksine insanlar çok azdır. Yüce Allah biliyor ki ben bunu böyle söylerken boşu boşuna konuşmuyorum ve asla abartmıyorum Peki bununla ne demek istiyorsun diye sorulursa, şunu demek istiyorum: Etrafımda  çok insan var diye gözlerimi açtığımda,bir de ne göreyim! etrafımda hiç kimseyi göremiyorum,hiç kimse kalmamış.

Şair yaşadığı asrı,veya yaşadığı şehri,veya çevreyi,veyahutta  kendi akrabalarını kasdediyor olabilir,sitem ediyor da olabilir, doğruluk payı ne kadar bilmeyiz fakat doğruluk payı vardır.Bugün dünyada sekiz milyar insan vardır, dörtte üçü gayri müslimdir, dolayısıyla geri kalan dörtte biri müslüman olsa bile şimdilik sonuç ortada.Bugün müslümanlara baktığımızda,bir ve beraber olmadıklarını üzülerek söyleyebiliriz,hâlbuki mensup oldukları İslam dini onların bir ve beraber olmalarını emrediyor.

Yüce Allah "Hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı yapışın, bölünüp parçalanmayın" buyurur.
Âl-i imrân Suresi:103. Ayet.
Başka bir ayeti kerimede:"Kim de benim zikrimden(kitabımdan ) yüz çevirirse,ona dar ve sıkıntılı bir maişet ve geçim vardır" 
Tâhâ Suresi : 124.Ayet diye ferman buyuruyor.

Müslümanlar bunun neresinde acaba? yoksa bu ayet gayri müslimler için indi mi diyorlar,ama öyle olsa bile gayri müslimler için  inen her ayet gölgesini günahkar ve ihmalkâr müslümanlara da sarkıtıyor, kaldı ki Kur'an'ı Kerim'in her ayeti müslümanlara da bir şeyler söylüyor.

Bugün imkanlar çok ve herşey var,peki niye insanlar mutlu değil? Bunun sebebleri çok  ama başta gelen sebeb tefrika ve kur'an'dan uzak kalmaktır.

Gayri müslimler  hakiki manada mutlu olamaz, peki müslümanlara ne oluyor, müslümanlar niye mutsuz?Bunun cevabını az önceki ayette bulmak mümkün.

Dünyadaki mutsuzluk bir tarafa, Yüce Allah'ın kitabından,RasulullahEfendimizin sünnetinden uzak kalmanın darlığını ve sıkıntısını asıl berzahta ve ahirette çekecek ile ilgili ayetin tefsiri de vardır.

Herkes etkisine, yetkisine, gücüne, yapabildiği kadar sorumlu olduğunu unutmamalıdır,ya bu deveyi güderiz ,ya bu diyardan gideriz sözü doğrudur, ama bu diyardan yani sorumluluktan kurtulma da yoktur,o zaman? O zaman ya bu deveyi güderiz ya da bu deveyi güderiz, başka yol yok bir müslüman için.
Olup bitenlere bakınca hayretler içinde kalıyoruz mevki makam ve dünya hırsının neler yaptırdığını görüyoruz.

Ey âlemlerin rabbi olan yüce Allah! Bizmüslümanları bir ve beraber kıl,razı olacağın kaliteli bir müslüman olmamız için bizlere yardımcı ol, dünyada, berzahta ve ahirette bizlere darlık gösterme,dünden bugüne müslümanları ve islam dünyasını parçalayan ve hâla bu kötü niyet ve çaba içinde olanların sen mustehaklarını ver,arzu ve isteklerini kursaklarında kıl.Âmîn.

Ahmet ÖZKAN
Emekli Müftü 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
  • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Tek karedeki 100 yıldırım
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA