Konya Haberci | Konya Haber Sitesi
HV
26 MART Pazar 15:54

Ülkemizin Depremselliği!Acil Toplanma Alanı Nedir?

Abdullah YAĞCI
Abdullah YAĞCI
Giriş Tarihi : 26-01-2023 16:25

Önceki yazılarımızda Ülkemizin doğusundan ve batısından irili ufaklı  depremler beklediğimizi söylemiştik. Dün 15.37'de Akdeniz Açıklarında 5.9 büyüklüğünde deprem yaşadık ve bölgede 5 ilimiz depremi hissetti.

En büyük tesellimiz  herhangi bir can kaybının olmaması, ama deprem konusu halen yeterince  gündemimizde değil ve deprem öncesi,deprem sırasında ve deprem sonrasında yapılması gerekenleri yeterince öğrenip anlamıyoruz.

Daha önce tehlike avı, Afet acil durum çantası ve çök kapan tutun hareketini anlatmıştık, bu yazımızda Acil Toplanma Noktasını konuşacağız.

Acil Toplanma Noktasını  deprem anında gideceğimiz güvenli alan olarak biliyoruz,ama çok daha önemli olduğunu söyleyebilirim, öncelikle toplanma noktamızı nasıl tespit edebiliriz?

 E-Devlet sistemine girerek toplanma noktası yazarak arama yaptığınızda aileniz için belirlenmiş alanı öğrenebilirsiniz, yahut kendiniz aile bireylerinizle birlikte Acil Toplanma Noktanızı belirleyebilirsiniz.

 Şimdi size Acil Toplanma alanının öneminden bahsedeceğim, şimdi birlikte büyük bir deprem kurgulayalım. Aile bireylerinden baba işyerinde, anne evde ve ailenin çocuğu kütüphanede ders çalışıyor, deprem olduğu andan itibaren aile bireyleri birbirlerine telefon açarak ulaşmaya çalışıyor, ama biz ülkemizde büyük depremlerde GSM operatörlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmadığına şahit olduk ve muhtemelen yine bu durumla karşılaşacağız, çünkü depremin etkisiyle herkes birbirine ulaşmak isteyecek ve hatlardaki yoğunluk nedeniyle hatlar yavaş çalışacak yada belirli bir süre çalışmayacak, bu durumda birbirlerine ulaşmaya çalışan aile bireylerimiz birbirlerine ulaşamayacaklar ve telaşlanacaklar, baba eşini ve çocuğunu  merak ettiği için eve gitmeye çalışacak, anne eşini merak ettiği için işyerine gitmeye çalışacak ailenin çocuğu eve yada işyerine gitmeye çalışacak ve bireysel bir kaos oluşacak, bu sırada sürekli telefonlarla birbirlerine ulaşmaya çalışacaklar, bundan dolayı belkide enkaz altında acil numaralara ulaşmaya çalışan bir depremzedeninde telefonla yardım istemek için  irtibat kurmasına engel olacaklar, birbirlerine kavuşamamak bir yana birde bir çok kişiye engel olacaklar.Peki, bu ailemiz deprem öncesi Acil Toplanma Alanlarını belirlemiş olsalardı ve bunu aile bireyleri ile birlikte öğrenip anlayıp doğru bir şekilde uygulasalardı nasıl olurdu!

Aile bireyleri birbirlerine deprem sonrası  sms yoluyla iyi olduklarını bildirirlerdi, sakin bir şekilde Acil Toplanma Noktalarına giderlerdi, birbirlerine kavuşur ve zaten yoğun olan telefon hatlarını meşgul etmezlerdi,ve bireysel olarak bir kaosun önüne geçmiş olurlardı, bunu toplumun genelinin yaptığını düşünürsek toplumsal kaosun önüne geçilmiş olur.O yüzden ivedi bir şekilde aile bireylerimizle birlikte Acil Toplanma Noktamızı öğrenelim,bir kez olsada aile bireylerimizle bu noktada toplanarak küçük bir tatbikat yapalım. Biz afetler olmasın diye temenni edelim ama her türlü Afetlerede hazır olalım. Afetsiz günler dilerim Selam ve Dua ile...

YORUMLAR
Resul Avcı 2 ay önce
Tespit gayet güzel olmuş.