DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-12-2023 09:06

Katil İsrail Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk öldürüyor

Katil İsrail Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk öldürüyor

Katil İsrail Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk öldürüyor

Gazze'de 6 günlük ateşkesi bozan Siyonist İsrail rejimi, yerlerinden edilenlerin sıkıştığı bölgelerde katliamlarının dozunu artırıyor.
İsrail ordusu, Gazze saldırılarının 60'ıncı gününde, güneydeki Han Yunus ve Nuseyrat Mülteci Kampı'nı bir kez daha hedef alarak 50 Filistinliyi katletti.
7 Ekim'den bu yana şehit edilenlerin sayısı, 7 bin 112'si çocuk olmak üzere 16 bin 248'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 43 bin 600'e ulaştı.
Ateşkesin bittiği cuma gününden bu yana Gazze'deki ağır bombardımanda ölen Filistinli sayısı da 1300'e yaklaştı.
Filistin asıllı ABD'li insan hakları avukatı ve aktivist Lara Elborno, "İsrail'in vahşetini ve yıkımını, gidecek güvenli yeri olmayan ailelerin sığındığı güneye yoğunlaştırmasından korkuyorum.
Bu olursa son 6 haftada gördüğümüz vahşetten çok daha fazlası yaşanacak.
Bu soykırım, tüm Filistin'i etnik olarak temizlemek için 75 yıldır sürdürülen kampanyanın, Filistin halkına uygulanan sömürgeci tahakkümün en son boyutu.
Bu suçun ötesinde, Roma Statüsü ve Soykırım Sözleşmesi uyarınca uluslararası hukuka göre soykırımdır" dedi.
TANK VE KESKİN NİŞANCILARLA HASTANE KUŞATMASI
Siyonist İsrail rejimi, Gazze'de hastane katliamlarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.
İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyinde Cibaliye Mülteci Kampı'nda faaliyet gösteren Kemal Advan Hastanesi'ni kuşattığı ve hastane çevresinde düzenlenen saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi.
18 Ekim'de Gazze'deki El Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalayarak 500 sivili katleden, 18 Kasım'da 'Vururuz' tehdidiyle Şifa Hastanesi'ni boşalttırarak tüm sağlık hizmetlerini durduran, 20 Kasım'da Endonezya Hastanesi'ni çalışamaz hale getiren İsrail bu kez 7 bin kişinin sığındığı Kemal Advan Hastanesi'ni hedefine koydu.
Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Münir Abdullah el-Berş, "İşgalciler Kemal Advan Hastanesi'ni, hareket eden her şeyi hedef alan tanklar ve keskin nişancılarla kuşattı.
Hastane çevresindeki saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı var. Şifa ve Endonezya hastanelerinde olduğu gibi Kemal Advan Hastanesi'nde de bir katliam yaşanmasından korkuyoruz. Hastanede ameliyatlar yapılamıyor, elektrik kesintisi krizi ağırlaştırdı" dedi.
'İNSANLIĞA BU KADAR BARİZ SAYGISIZLIĞA DUR DENİLMELİ'
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths "İnsanlığa yönelik bu kadar bariz bir saygısızlığa son verilmeli. Çatışmalar durmalı" dedi.
GAZZE'DE HER 10 DAKİKADA 1 ÇOCUK ÖLÜYOR
ABD Dışişleri Bakanlığı eski çalışanı Josh Paul: Rusya'yı insan hakları ihlalleri nedeniyle eleştirdiğimizde ikiyüzlü gibi görünüyoruz, çünkü bunu İsrail'e karşı yapamıyoruz.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Mirjana Spoljaric: Uluslararası toplum ahlaki bir başarısızlıkla karşı karşıya.

İsrail 75 yıllık etnik temizlik planının son aşamasında! Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor
ABD'de Vermont Senatörü Bernie Sanders: ABD'nin İsrail'e 10.1 milyar dolarlık yardım göndermesi daha da ahlaksızlık.
İsrail 75 yıllık etnik temizlik planının son aşamasında! Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün Filistin temsilcisi Richard Peeperkorn: Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor. Bu anlamda insanlığın en karanlık anına yakın olduğumuzu düşünüyorum.
O FOTOĞRAFTAKİ GAZETECİ İSTANBUL'A GETİRİLDİ
İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'den tahliye edilen 130 Türk vatandaşı ve aile yakınını taşıyan Türk Hava Yolları'na ait uçak, dün Kahire Havalimanı'ndan havalanarak İstanbul Havalimanı'na indi. Grup havalimanında çiçeklerle karşılandı.
Gazze'den eşi gelen Faysal Said, "2 ay sonunda eşim Sara'ya kavuştum. Başkan Erdoğan'a çok teşekkür ederim" dedi.
Öte yandan İsrail'in Gazze'nin merkezindeki El-Megazi Mülteci Kampı'nı hedef alan 5 Kasım'daki saldırısında 4 çocuğunu ve 3 kardeşini kaybeden ve morgdaki fotoğraflarıyla yürekleri dağlayan Anadolu Ajansı kameramanı Muhammed el- Alul ile yaralı eşi ve bir çocuğu da grupla birlikte İstanbul'a geldi.
FİLİSTİN'İN ACILARINI KONUŞMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ
İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ve kurucusu olduğu "Fridays for Future" hareketinden 3 arkadaşı, Gazze'de yaşanan zulme karşı İngiliz The Guardian Gazetesi'nde yazı kaleme aldı: "Filistinlilerin acılarını konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz.
Savaş suçları meşrulaştıramaz. Soykırımda tarafsız olamazsınız."

Kaynak Sabah 

EditörEditör