GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2024 08:24

Türkiye’nin Özbekistan'la ticari hedefi 5 milyar dolar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum." dedi. Erdoğan ayrıca Gazze'deki soykırıma da dikkat çektiği açıklamasında "İsrail'e silah ve cephane desteği veren ülkeler de bu suça ortak olmaktan vazgeçmelidir." diye ekledi. Mirziyoyev ise "Türkiye sadece kendi bölgesinde ve İslam dünyasında değil tüm dünyada söz sahibi bir ülke" ifadelerini kullandı. Ortak basın toplantısının ardından devlet nişanı törenine geçildi. Mirziyoyev'e Başkan Erdoğan tarafından devlet nişanı verildi.

Türkiye’nin Özbekistan'la ticari hedefi 5 milyar dolar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mirziyoyev iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine katıldı ve burada açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Mirziyoyev ve heyetini, Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 3. Toplantısı dolasıyla Ankara'da misafir etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Mirziyoyev ile 2018'de Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ni kurduklarını anımsatan Erdoğan, 2020 yılında ise iki ülke ilişkilerini Kapsamlı Stratejik Ortaklık seviyesine yükselttiklerini söyledi.

Erdoğan, bugünkü toplantının başarıyla gerçekleştiğini dile getirerek, görüşmelerde iki ülke arasındaki ortaklığı daha da derinleştirecek adımları istişare ederek, buna ilişkin istikameti belirlediklerini kaydetti.

"5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİ"

Toplantıda, ticaret, tarım, ulaştırma, enerji, kültür, eğitim ve savunma sanayii gibi başlıklarda atılabilecek somut adımları ele aldıklarını aktaran Erdoğan, konsey toplantısı dolayısıyla birçok anlaşmaya da imza attıklarını ifade etti.

Bu anlaşmaların iki ülke arasındaki iş birliğini çeşitlendirmeye imkan sağlayıp, ahdi zemini kuvvetlendireceğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özbekistan'daki Türk yatırımlarının her geçen gün artmasından memnuniyet duyuyoruz. İş insanlarımızı Özbekistan'daki yatırımlarını artırmaları ve ortaklığımızı pekiştirecek bağlar kurmaları yönünde teşvik etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye-Özbekistan Hükümetler Arası Karma Ekonomik Komisyonu 7. Dönem Toplantısı sonunda imzalanan 107 maddelik eylem planını hızla hayata geçirmek için gereken adımları atmaya başladık. Dün gerçekleştirilen iş forumu da buna katkı sağlayacaktır. Atacağımız bu adımlarla birlikte 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize en kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum."

"YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇALIŞMALAR ÇOK KIYMETLİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 37 milyona yaklaşan genç ve dinamik nüfusuyla Orta Asya'nın kalbinde yer alan Özbekistan'ın bölgesel ve küresel değerinin her geçen gün arttığına dikkati çekerek, "Özbekistan'la birlikte ata yurdumuz Orta Asya'daki diğer kardeşlerimizi bir araya getiren Türk Devletleri Teşkilatı kapsamında yürüttüğümüz çalışmalar çok kıymetlidir." diye konuştu.

Özbekistan'ın 2019'da katılımıyla daha da güçlenen aile birliğinin, Türkiye'nin, Türk Devletleri'nin tek bir çatı altında toplanması hedefiyle 10 yıllardır sürdürdüğü çabaların önemli bir meyvesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, Özbekistan'ın teşkilat bünyesinde üstlendiği yapıcı rol için Mirziyoyev'e teşekkür etti.

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ KATLİAMLARI

Erdoğan, bugün ikili işbirliğinin yanı sıra dünyanın içinden geçmekte olduğu bu zorlu süreçte bölgesel ve uluslararası meseleleri değerlendirdiklerini bildirdi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik 8 aydır sürdürdüğü insanlık dışı saldırıların, istişarelerinin ana gündem maddelerinden birisini oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Filistin meselesine, Özbekistan ile aynı zaviyeden bakıyoruz. Gazze'de mazlumlara yapılan zulmün durdurulması yönündeki çağrımızı yineliyoruz. Şevket kardeşime, bağımsız Filistin Devleti'ne ve iki devletli çözüme verdiği destek dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum. Savaşın bitmesi ve Gazze'deki kardeşlerimize ihtiyaç duydukları insani yardımların ulaştırılması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Uluslararası Adalet Divanı başta olmak üzere tüm hukuki süreçlere dair girişimlerimiz sürüyor. İsrail'e katliamlarında cephane ve silah desteği veren ülkeler de artık bu suça ortak olmaktan vazgeçmelidir. Vicdan ve sorumluluk sahibi tüm kesimleri ateşkesin ivedilikle tesisi noktasında ellerini taşın altına koymaya davet ediyorum."

Erdoğan, Mirziyoyev'in vizyoner liderliğiyle Özbekistan'ı bölgesinin cazibe merkezine dönüştürdüğünü söyledi.

ÖZBEKİSTAN'IN YAPTIĞI REFORMLAR

Mirziyoyev'in Yeni Özbekistan Üçüncü Rönesans Projesi ile ülkesine farklı bir ufuk çizdiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti: "Enerjiden tarıma kadar geniş bir alanda uyguladığı ekonomik reformlarla Özbekistan'ı gıpta edilecek noktalara taşıdı. Özbekistan'ı kısa sürede parmakla gösterilen bir güç haline getiren Şevket kardeşimi, canıgönülden tebrik ediyorum. Türkiye olarak bu sürece destek olmaktan, Sayın Mirziyoyev'e bu gayretlerinde omuz vermekten ayrıca iftihar ediyoruz. Burada şunu da ifade etmek arzusundayım. Biz nasıl samimiyetle Özbekistan'ı destekliyorsak Özbek kardeşlerimiz de zor günlerimizde bizim yanımızda oluyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve Özbek halkının 6 Şubat depremleri sonrasında ülkemizle sergilediği dayanışmayı hep şükranla hatırlıyoruz. Depremin hemen ardından Özbek makamları, bölgeye arama kurtarma ve sağlık ekibi sevk etti, 700 tona yakın yardım malzemesi gönderdi. Özbekistan'ın Hatay'da yaptırmakta olduğu 306 afet konutu ezeli ve ebedi kardeşliğimizin bir sembolüdür. Depremzedelerimiz adına Şevket kardeşimin şahsında Özbekistan Devleti'ne ve halkına teşekkür ediyorum. Bu vesileyle ülkemizde düzenlenen 4. Uluslararası En İyi Keskin Nişancı Timi Yarışması'nda birinci olan Özbek takımını kutluyorum. Yarışmada beş kez rekor kıran Özbek keskin nişancıların başarısından biz de gurur duyduk."

"YAŞASIN TÜRKİYE-ÖZBEKİSTAN KARDEŞLİĞİ"

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in Türkiye'nin yakın bir dostu olduğunu, göreve geldiği günden bu yana attığı kararlı adımlarla bunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

Mirziyoyev'e, Türkiye-Özbekistan kardeşliğine yaptığı eşsiz katkılardan ötürü bugün Devlet Nişanı tevcih edeceklerini bildiren Erdoğan, "Bu önemli ve bizim için çok büyük anlamı olan ziyaretin işbirliğimizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. Sözlerime son verirken konsey toplantımızın ülkelerimiz, bölgemiz ve tüm Türk dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Aziz kardeşim Mirziyoyev ve heyetine ziyaretleri için şükranlarımı sunuyor, tüm Özbek kardeşlerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Yaşasın Türkiye-Özbekistan kardeşliği." ifadelerini kullandı.

MİRZİYOYEV: HER ZAMAN ERDOĞAN'A SORMALARI GEREKTİĞİNİ SÖYLERİM

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesine ilişkin, "Geniş kapsamlı stratejik ortaklığın derinleştirilmesi konusunda tarihi belgeyi imzaladık." dedi. Mirziyoyev, Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la 2016'da Semerkant'taki görüşmesini ve Erdoğan'ın Özbekistan'ın kalkınacağına ilişkin sözlerini anımsatan Mirziyoyev, bu sözleri ve Erdoğan'ın desteğini kendisinin ve Özbekistan halkının unutmayacağını dile getirdi.

O dönem Özbekistan'ın bu şekilde kalkınacağına kimsenin inanmadığını ancak Başkan Erdoğan'ın inandığını ve güvendiğini belirten Mirziyoyev, "Ben herkese Özbekistan'daki reformları kim derinlemesine görmek istiyorsa ilk olarak kardeşim Başkan Erdoğan'a sorması gerektiğini ve ancak o zaman doğru cevabı bulacağını söylerim." ifadelerini kullandı.

Mirziyoyev, "(Başkan Erdoğan'la) Geniş kapsamlı stratejik ortaklığın derinleştirilmesi konusunda tarihi belgeyi imzaladık." dedi.

Erdoğan'ın Özbekistan'a ilgisinin ve muhabbetinin yıllar geçtikçe arttığını kaydeden Mirziyoyev, bugünkü görüşmenin çok manidar olduğunu, işbirliği için yeni ve daha sağlam köprüleri kurduklarını söyledi.

GAZZE'DE ŞİDDET DURMALI VE BARIŞ SÜRECİ BAŞLAMALI

Mirziyoyev, demokrasi ve insan haklarını savunan, önde gelen ve gelişen devletlerin Gazze'deki vahşete göz yumduğunu vurgulayarak, "Bu şiddetin durdurulması ve barış süreci başlatılması gerekiyor." dedi.

"Gazze faciası"nın henüz çözülemeyen İsrail-Filistin sorununun sonucu olarak görüldüğünün altını çizen Mirziyoyev, "(Gazze'de) İstikrarlı ve kalıcı barışa ulaşmak için elbette bağımsız ve özgür Filistin devleti kurulması şart." ifadesini kullandı.

Mirziyoyev, Filistin sorununun tüm Orta Doğu bölgesinin temelinde yer aldığına işaret ederek, "Özbekistan, bu sorun konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan zatı devletlerinin adaletli girişimlerini her açıdan destekliyor." diye konuştu.

"TÜRKİYE DÜNYADA BÜYÜK İTİBARA SAHİP"

Mirziyoyev, "Son yıllarda Türkiye sadece kendi bölgesinde ve İslam dünyasında değil, tüm dünyada büyük nüfus ve itibara sahip. Tüm alanlarda hızla gelişen ülkeye dönüştü." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, Özbekistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve destekleyen güvenilir bir ortak olduğunu belirten Mirziyoyev, Türkiye'nin ülkesine uzak olmasına rağmen ortak dil, din ve geleneklere sahip olmanın "kardeş halkları" birbirine bağladığını söyledi.

Mirziyoyev, Türkiye'ye ziyaretinin, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 32'nci yılına ve Kurban Bayramı öncesine denk geldiğine işaret ederek, herkesin bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde, Türkiye'de halkın refahının; ülkenin siyasi ekonomik ve askeri kudreti ile potansiyelinin ve uluslararası camiadaki nüfuzunun artırılması konusunda büyük çalışmalar yapıldığını kaydeden Mirziyoyev, Türkiye'nin dünya çapındaki başarılarından mutluluk ve gurur duyduklarını dile getirdi.

Mirziyoyev, Erdoğan ile niyet ve isteklerinin aynı olduğu ve ahenkli biçimde çalıştıkları değerlendirmesinde bulunarak, ülkesinde gerçekleştirilen büyük dönüşümleri, "yıllarca istediği hayallerin gerçekleşmesi" olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı olarak iktidara geldikten sonra zor ve ağır reformların başlatıldığına dikkati çeken Mirziyoyev, bu dönemde Erdoğan'ın kendisini etkin şekilde desteklemesi ve ortaklaşa atılan adımların aralarındaki güven ruhu ve dayanışmayı çoğalttığını kaydetti.

GELİŞEN TİCARİ İLİŞKİLER

Mirziyoyev, ilişkileri pratikte geliştirdiklerinin altını çizerek, ziyaretten önce ortak iş, inşaat, dokumacılık ve tekstil forumları yapıldığını anımsattı.

Son yıllarda karşılıklı ticaretin 1,5 kat, ortak şirketler sayısının 2 kat, yatırımların sayısının 2,5 kat çoğaldığını ve ülkeler arasında çok sayıda uçuş gerçekleştirildiğini vurgulayan Mirziyoyev, bu göstergelerin önceden görülmediğini söyledi.

Mirziyoyev, önceden yatırım yapılmayan ve iş insanlarının zorlandığı bir dönem yaşandığını belirterek, Türkiye'nin dünyada önde gelen şirketlerinin günümüzde Özbekistan piyasasında etkin biçimde çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Tercihli Ticaret Anlaşması'ndaki ürünler listesinin genişletilmesi, sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi, ortaklaşa üçüncü piyasalara çıkma ve özel sanayi bölgelerinin kurulması gibi niyetlerine işaret eden Mirziyoyev, "Enerji, madencilik, elektroteknik, tekstil, inşaat, tarım, gıda, ilaç, sağlık, turizm, eğitim, kültür alanlarındaki pratik işbirliklerini yeni aşamaya yükseltme konusundaki çabalarımız kararlı ve değişmezdir." dedi.

Mirziyoyev, lojistik imkanlarının geliştirilmesi; mevcut ulaştırma koridorlarından faydalanılması ve iş ilişkilerinin hızlandırılması için somut tedbirlerin alınması konusunda talimatlar verdiklerini açıklayarak, Özbek ve Türk iş insanlarıyla toplantı gerçekleştirdiklerini aktardı. Görüştükleri Türkiye ve Özbekistan merkezli şirketlerin umutlu olduğunu dile getiren Mirziyoyev, bu görüşmelerin iki ülkenin şirketlerine imkan sağlayacağını söyledi.

İKİ ÜLKE, ULUSLARARASI PLATFORMLARDA İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la önemli bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunduğunu belirten Mirziyoyev, uluslararası alanda birbirlerini desteklediklerini, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Devletleri Teşkilatı gibi platformlarda da işbirliğini yoğun şekilde sürdüreceklerini söyledi.

Mirziyoyev, Başkan Erdoğan'a, Özbekistan'ın küresel alandaki girişimlerini desteklemesi dolayısıyla teşekkür etti.

Gazze Şeridi'nde 8 aydır kanlı olayların devam ettiğinin altını çizen Mirziyoyev, çocuklar ve yaşlılar dahil 40 bine yakına sivilin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Mirziyoyev, bunu büyük bir ızdırap olarak gördüklerini kaydederek, Gazze'de yakınlarını kaybedenlere ve tüm aile üyelerine başsağlığı diledi.

Batı ülkeleri başta olmak üzere uluslararası toplumun bu faciaya yaklaşımının onları derinden endişelendirdiğine işaret eden Mirziyoyev, çifte standart yapıldığını vurguladı.

TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTAN ARASINDA KÜLTÜREL ALANDA İŞBİRLİĞİ

İslam dininin insani mahiyetini genişçe tanıtma konusunda yapılan çalışmalarla ilgili işbirliğini sürdüreceklerini aktaran Mirziyoyev, Özbekistan'da doğan ve büyüyen İslam alimleri İmam Buhari, İmam Tirmizi, İmam Maturidi, Abdülhalik Gucdüvani ve Bahaeddin Nakşibend'in eşsiz manevi mirasına kardeş Türk halkının ilgisinin giderek artmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Mirziyoyev, İslam dinine yönelik herhangi olumsuz harekete karşı Başkan Erdoğan'ın yaklaşımının önemini vurgulayarak, iki ülkenin İslam'a karşı yapılan baskı ve saldırılara karşı ortak cevap verme konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Türkiye ile Özbekistan arasındaki kültürel ve beşeri alanlarda işbirliğini daha da geliştireceklerini aktaran Mirziyoyev, karşılıklı kültür haftaları, eğitim ve tıp forumları, çeşitli fuarlar düzenleyeceklerini ve turizmin geliştirilmesiyle iki ülke halklarının daha da yakınlaşmasına katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Mirziyoyev, görüşme kapsamında varılan mutabakatların tamamen ve zamanında da gerçekleştirilmesi için ayrı bir yol haritası üzerinde çalışılacağını kaydederek, uygulama sürecinin kontrol altına alınacağını aktardı.

MİRZİYOYEV, BAŞKAN ERDOĞAN'I ÖZBEKİSTAN'A DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı İmam Buhari'nin yurdu Özbekistan'a resmi ziyaretle gelmesi için davet etti.

Mirziyoyev, iki ülke arasındaki gerçek dostluk ve kardeşliğin çok yönlü işbirliğinin sağlam bir temeli olduğunu vurgulayarak, iki ülke halklarının menfaati için bu bağların birleşmesiyle çok büyük bir güç sağlanacağını söyledi.

Bu bağlamda iki ülkenin müttefik olduğunun altını çizen Mirziyoyev, "Ne zaman eşsiz Türkiye'ye gelirsem, buradan yurduma her zaman yeni güç ve gayret ile dönüyorum. Bugün biz iki ülke halklarının dayanışması yolunda daha da büyük hedefleri ve maksatları belirledik. Hepimiz ortaklaşa hareket edersek, çalışırsak, omuz omuza olursak, iki ülke tarihinin yeni sayfasını açmaya elbette muktediriz." diye konuştu.

DEVLET NİŞANI TÖRENİ

İmza töreni ve basın toplantısının ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'e devlet nişanı verildi. Başkan Erdoğan ve Mirziyoyev, devlet nişanı töreninde de açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN KARA GÜN DOSTU ÖZBEKİSTAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ifade etti: Kardeşim Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, büyük bir devlet olan tekrar Özbekistan'ı şaha kaldırdığını memnuniyetle görüyoruz. Türkiye olarak, Türk kardeşleri olarak Özbekistan'ın başarılarıyla gururlanıyoruz.

Türkiye'nin ve Türk milletinin kara gün dostu olduğunuzu 6 Şubat depremleri başta olmak üzere her hadisede gösterdiniz. Tüm bu nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek nişanı olan Devlet Nişanımızı size tevcih etmekten memnuniyet duyuyorum. Rabbim kardeşliğimizi, muhabbetimizi daim eylesin diliyorum. Özbek halkının refahı için en iyi dileklerimi sunuyorum.

"ERDOĞAN ATA YURDUNUN EN BÜYÜK DOSTUDUR"

Şevket Mirziyoyev de "Bugün iki ülke arasındaki ilişkilerde tarihi bir gün. Biz bugün aziz kardeşim ile kapsamlı iş birliğimizi daha da geliştirecek anlaşmalara imza attı. Bana bu nişanı tevcih eden Türk halkına ve kardeş Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Türkiye Özbekistan için en büyük kardeştir, Recep Tayyip Erdoğan ata yurdunun en büyük dostudur" dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN PAYLAŞIM

 Erdoğan, Mirziyoyev ile gerçekleştirilen imza töreni ile ilgili bir paylaşımda da bulundu. Başkan Erdoğan paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyimizin 3'üncü toplantısını aziz kardeşim, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile birlikte hamdolsun başarıyla gerçekleştirdik. Ortaklığımızı daha da derinleştirecek adımları istişare ettik, istikametimizi belirledik. Konsey toplantısı vesilesiyle birçok anlaşmaya imza attık. Bu anlaşmalar iki ülke arasındaki iş birliğini çeşitlendirmemize imkân sağlarken ahdi zemini de kuvvetlendirecektir.

Atacağımız bu adımlarla birlikte 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize en kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum. Özbekistan'la birlikte ata yurdumuz Orta Asya'daki diğer kardeşlerimizi bir araya getiren Türk Devletleri Teşkilatı kapsamında yürüttüğümüz çalışmalar çok çok kıymetlidir. 2019'da Özbekistan'ın katılımıyla daha da güçlenen aile birliğimiz, esasen Türkiye'nin, Türk devletlerinin tek bir çatı altında toplanması hedefiyle on yıllardır sürdürdüğü çabaların önemli bir meyvesidir.

Bugün ikili iş birliğimizin yanı sıra dünyanın içinden geçmekte olduğu bu zorlu süreçte bölgesel ve uluslararası meseleleri değerlendirdik. Şevket kardeşime, bağımsız Filistin Devleti'ne ve iki devletli çözüme verdiği destek dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum. Konsey toplantımızın ülkelerimiz, bölgemiz ve tüm Türk dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

kaynak:sabah

AdminAdmin