GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-12-2023 21:36

Tüm Çiftçilerimizin Dikkatine: Son başvuru tarihi 2 Ocak!

Milyonlarca çiftçiyi ilgilendiren tarih yaklaştı. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül tarihinde başladı. Bu kapsamda 'ÇKS son başvuru tarihi 2024' merak edilenler arasına girdi. Başvurular 2 Ocak 2024'de sona erecek. İşte başvuruların nasıl yapılacağına dair tüm detaylar

Tüm Çiftçilerimizin Dikkatine: Son başvuru tarihi 2 Ocak!

16px;">Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuru tarihleri 2024 ne zaman sona ereceği çiftçiler tarafından merak ediliyor. 1 Eylül'de başlayan 2024 üretim yılı (ÇKS) başvuruları 2 Ocak'ta sona erecek. Bitkisel üretim yapan ve bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen tarımsal desteklerden yararlanmak isteyen üreticilerin ÇKS başvurularını yapmaları gerekiyor.

ÇKS BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Üreticiler ÇKS başvurularını arazilerinin bulunduğu yerdeki Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerine giderek veya e-Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyor. e-Devlet Kapısı'nda başvuru imkanından, geçmiş yıllarda ÇKS'ye kayıtlı olan ve arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan üreticiler yararlanabiliyor.

BAŞVURU DUYURUSU İL MÜDÜRLÜKLERİ TARAFINDAN YAPILDI

İl Tarım Müdürlükleri başvuru süreci hakkında ayrıntıları paylaştı. Müdürlüklerin resmi sayfalarından yapılan açıklamada;

"E-DEVLET KAPISI" ÜZERİNDEN YAPILIYOR

"2023 üretim yılında ÇKS başvurusu olan; dosyadaki parsel bilgisi ve belgeleri değişmeyen üreticilerimiz yeni ürün bilgilerini girerek 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını "E-Devlet Kapısı" üzerinden yapabilecektir.

İlk defa müracaat eden çiftçilerimiz;

Kira veya taahhütname (taahhütname belgesi her yıl yenilenecektir.) süresi biten, parsel ekleyip çıkarmak isteyen, hissedar değişikliği olan üreticilerimiz ÇKS'ye kayıtlı oldukları İl/İlçe Müdürlüklerimize bizzat müracaat ederek, başvurularını yapabilirler.

2023 yılı itibariyle dosya üzerindeki muhtar aza imzası kaldırılmış olup sadece dosyasında yeni kiralama belgesi veya taahhütname belgesi bulunan üreticilerimiz dosyalarını Muhtar ve Azaya imzalatacaktır.

ÇKS müracaatları ve dosya kabulü, sadece dosya sahibi veya vekalet verdiği kişi tarafından yapılabilecektir." denildi

kaynak:sabah

EditörEditör