Konya Haberci | Konya Haber Sitesi
HV
04 EKİM Çarşamba 20:30

Ticaret Bakanlığından 81 ile talimat! Denetimler sıkılaşıyor! Fiyat-gramaj farkına ceza geliyor

Ticaret Bakanlığı sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak tüketicilere karşı uyarıda bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Satışa sunulan ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçü birimlerinin azaltılmasına rağmen, ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmemesi nedeniyle tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla ülke genelinde denetim gerçekleştirilecek." denildi.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-08-2023 12:58   Güncelleme : 27-08-2023 13:05
Ticaret Bakanlığından 81 ile talimat! Denetimler sıkılaşıyor! Fiyat-gramaj farkına ceza geliyor

Ticaret Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde tüketicilere gizli fiyat artışlarına karşı önemli bir uyarı yapıldı. Bakanlığın paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

GİZLİ FİYAT ARTIŞINA KARŞI UYARI

"Son zamanlarda gerek Ticaret Bakanlığımıza yapılan başvurulardan gerekse de sosyal medya mecrasında yer alan paylaşımlardan, satışa sunulan ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçü birimlerinin azaltılmasına rağmen, ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmemesi nedeniyle tüketicilerin ürünlerdeki bu değişikliği fark edemediği, böylelikle ürünlerin birim fiyatlarında gizli olarak artış yapıldığı gözlenmektedir.

Bu durumun, ilgili düzenlemelerde konuya ilişkin olarak "Tüketicilere sunulan bir malda birim fiyatını farklılaştıracak şekilde, adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlama uygulamaları" hükmü kapsamında olduğu açık bir şekilde görülmektedir.

81 İL TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ TALİMATLANDIRILDI

Söz konusu haksız ticari uygulamanın önüne geçilmesi ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, ülke genelinde inceleme ve denetimlerin gerçekleştirilerek, düzenlemeye aykırı nitelikte gramaj/hacim değişiklikleriyle satışa sunulan ve söz konusu ölçü birimi değişikliğine karşın, satış fiyatında bu yönde değişiklik yapılmayan ürünlerin tespit edilip tutanağa bağlanması ve ispata yönelik bilgi ve belgelerin eklenerek Reklam Kurulunca değerlendirilmek üzere gönderilmesi hususunda 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz talimatlandırılmıştır.

'İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK'

Bu kapsamda, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'ne intikal eden konuya ilişkin tespit tutanakların incelenmesinin ardından, üretici-satıcı firmaların savunmaları alınacak ve devamında mevzuatın amir hükmüne aykırı mahiyetteki haksız ticari uygulamalara idari para cezaları uygulanacaktır."

kaynak:sabah

EditörEditör

YORUMLAR