EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-03-2024 11:02   Güncelleme : 23-03-2024 11:26

Motorine indirim geliyor!

Benzin ve mazot fiyatı BRENT tarafındaki fiyatlamalardan etkilenerek değişiyor. Sektör temsilcilerinden akaryakıt fiyatları için yeni bir haber daha geldi. Habere göre yarından itibaren geçerli olmak üzere motorine indirim geliyor.

Motorine indirim geliyor!

Akaryakıt fiyatları tekrar değişiyor. Yarından itibaren geçerli olmak üzere motorin fiyatları için indirim geliyor. Peki İstanbul, İzmir, Ankara benzin, mazot ve LPG fiyatı ne kadar? Motorin fiyatları için gelen indirim sonrası akaryakıt fiyatları ne kadar olacak?

MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR

Mart ayında motorin fiyatları (mazot fiyatı) 3 kez, benzin ve LPG fiyatı 2 kez güncellendi. Yarın motorin fiyatları bir kez daha güncellenecek. Petrolde yaşanan artışla gelen değişiklikler 2 zam getirirken, motorin fiyatları için yarın gelecek indirim fiyatları bir miktar düşürecek. Peki akaryakıt fiyatları bugün ne kadar? Bugün otogaza gelen zam sonrası LPG fiyatı kaç TL oldu?

BENZİN FİYATI İÇİN İNDİRİM, ZAM VAR MI?

Benzin fiyatı için dün gelen 1,34 TL'lik zam sonrası fiyatlar, İstanbul'da 43 TL'yi, İzmir ve Ankara'da 44 TL'yi aştı. Yeni bir indirim, zam yok.

İstanbul 43,44 TL

Ankara 44,20 TL

İzmir 44,40 TL

MOTORİN FİYATLARI GERİLİYOR

Motorin fiyatları için yarından itibaren geçerli olmak üzere 1 TL indirim geliyor.

İstanbul 42,98 TL

Ankara 43,80 TL

İzmir 44 TL

İndirim sonrası motorin fiyatları İstanbul'da 42 TL'nin, Ankara ve İzmir'de 43 TL'nin altına düşecek.

LPG FİYATI İÇİN ZAM GELDİ

LPG fiyatı için bugünden itibaren geçerli olmak üzere 0,45 TL zam geldi. Yeni bir indirim, zam yok.

İstanbul 22,47 TL

Ankara 22,37 TL

İzmir 22,01 TL

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

kaynak:sabah

EditörEditör