EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-02-2024 09:59

Motorine indirim geliyor!

Petrolde düşüş sürerken ondan etkilenen benzin ve motorin fiyatları (mazot fiyatı) için indirim, zam var mı merak ediliyordu. Beklenen haber geldi. Yarından itibaren geçerli olmak üzere motorine indirim bekleniyor. Peki akaryakıt fiyatları tarafındaki gidişatı etkileyen petrol neleri fiyatlıyor? Dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD'de talep görünümüne ilişkin endişeler piyasaya nasıl yansıdı? 20 Şubat 2024 benzin ve mazot fiyatı başta olmak üzere akaryakıt fiyatları ne kadar? İşte detaylar...

Motorine indirim geliyor!

Geçtiğimiz hafta akaryakıt fiyatları 2 kez değişti. Yarın 1 kez daha değişecek olan akaryakıt fiyatları için motorin fiyatları kanadında bir indirim bekleniyor.
MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR
Benzin ve mazot fiyatı üzerinde etkili olan brent petrol, 82 doların seviyelerinde işlem görürken akaryakıt fiyatları tarafında sektör temsilcilerinden yeni 1 haber geldi. Üç haftanın en yüksek seviyesinden gerileyen petrol fiyatları, motorin fiyatları tarafına da indirim olarak yansıdı. Yarından itibaren geçerli olmak üzere motorine indirim bekleniyor.
PETROLDE YÖN AŞAĞI
Geçen hafta ABD'de tahminleri aşan enflasyon ve beklentinin üzerinde düşen perakende satış verileri açıklandı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine beklenenden daha geç başlayacağı beklentisi ve talebin zayıfladığına işaret eden veriler petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareketini destekledi.
FOMC TOPLANTI TUTANAKLARINDAN GELECEK DÖNEME İLİŞKİN İPUÇLARI TAKİP EDİLECEK
Piyasa oyuncuları, bu hafta yayımlanacak Fed Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) toplantı tutanaklarını ve bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçlarını yakından takip edecek.
FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞÜ HANGİ GELİŞME KISITLIYOR?
Gelişmiş ekonomiler arasında yer alan G7 üyesi İngiltere ve Japonya'nın resesyona girmesi ve Almanya ile Avro Bölgesi'nde durgunluk yaşanması da küresel ekonomide resesyon endişelerini artırdı. Küresel ekonomide yavaşlama olması petrol talebinin de zayıflayacağı beklentisini beraberinde getirerek fiyatların düşüşünde etkili oluyor. Öte yandan, küresel petrol kaynaklarının çoğuna sahip Orta Doğu'da devam eden çatışmalar fiyatların düşüşünü kısıtlıyor.
MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR
Motorin fiyatları (mazot fiyatı) için yarından itibaren geçerli olmak üzere 1,21 TL'lik indirim bekleniyor.
BENZİN FİYATI İÇİN İNDİRİM, ZAM VAR MI?
Benzin fiyatı için yeni bir indirim, zam yok.
GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR OLDU?
Benzin ve mazot indirimi sonrası akaryakıt fiyatları ne kadar kaç lira oldu? İşte o tablolar:
MOTORİN FİYATLARI
İstanbul 44,30 TL
Ankara 45,06 TL
İzmir 45,26 TL
Motorin fiyatları için 1,21 TL indirim bekleniyor.
İL İL BENZİN FİYATI
İstanbul 41,22 TL
Ankara 41,92 TL
İzmir 42,12 TL
Benzin fiyatı için indirim, zam yok.
Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor.
| Rotayı Kandil çizdi! CHP/DEM'den Esenyurt planı: Adayları belli oldu
AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.
Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Kaynak Sabah 

EditörEditör