GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-04-2024 19:59

MGK’dan Uyarı! Bölgemizde Terör Örgütü ve Destekçilerine İzin Verilmeyecek!

2 aylık aranın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe'de toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, terörle mücadele vurgusu yapılarak, "Bölgemizde terör örgütü ve destekçilerine izin verilmeyecek" denildi. Terör örgütünü cesaretlendiren bölgesel ve küresel aktörlere de net bir dille uyarıda bulunuldu.

MGK’dan Uyarı! Bölgemizde Terör Örgütü ve Destekçilerine İzin Verilmeyecek!

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı saat 15.45'te başladı. Kritik toplantı saat 18.15 itibarıyla sona erdi. 2 buçuk saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

MGK Toplantısı sonrası 6 maddelik bildiri yayınlandı. Terörle mücadele vurgusu yapılan bildiride terör örgütlerini cesaretlendiren tüm aktörlere net bir dille uyarıda bulunuldu.

İşte 6 maddelik MGK bildirisi:

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulmuştur.

IRAK İLE STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ

2. Komşumuz Irak ile oluşturulan stratejik iş birliği zemininin her geçen gün güçlenmesinden duyulan memnuniyet ifade edilmiş; müreffeh bir bölge ve gelecek inşa etmek maksadıyla güvenlik, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanları başta olmak üzere müşterek ve çok boyutlu gayretlerin uzun vadeli bir anlayışla sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır.

TERÖR ÖRGÜTÜ DESTEKÇİLERİNE UYARI

3. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine ve onların destekçilerine hiçbir surette yer verilmeyeceğinin altı çizilmiş; terör örgütlerini cesaretlendiren tüm aktörlerin aklıselimle hareket ederek terörle irtibatlarını kalıcı şekilde ve gecikmeksizin kesmesinin önemine işaret edilmiştir.

PKK'NIN AVRUPA'DAKİ SALDIRILARI

4. PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütünün Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızı ve temsilciliklerimizi hedef alan saldırılarının yakından takip edildiği belirtilmiş; bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü gözler önüne seren menfur saldırıların engellenmesi ve sorumluların cezalandırılması hususunda mesuliyeti bulunan devletlere, terör örgütlerine müsamaha göstermelerinin er ya da geç kamu düzenlerinin bozulması ve nihayetinde kendilerinin de terörün hedefi hâline gelmeleri ile neticeleneceği gerçeği bir kez daha hatırlatılmıştır.

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ KATLİAMLARI

5. Uluslararası Adalet Divanı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen Gazze'deki katliamı sürdüren İsrail'in uluslararası hukuku yok sayan saldırı ve insanlık dışı uygulamalarına engel olunmamasının, uluslararası sistemin hâlihazırdaki yıpranmışlığını artıracağı ve meşruiyetinin daha fazla sorgulanmasına yol açacağı ifade edilmiştir. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen katliamların neticeleri ile yalnızca faillerin değil iş birlikçilerin de yüzleşmek zorunda kalacağı vurgulanmış; uluslararası topluma, Gazze halkına ve yardım kuruluşlarına yönelik saldırıların bir an evvel sona erdirilmesi ve bölgeye kapsamlı insani yardım ulaştırılması ile kalıcı barış için gösterdiğimiz çabalara destek vermesi çağrısında bulunulmuştur.

YEREL SEÇİMLER

6. 31 Mart 2024 mahallî idareler genel seçimlerinin, vatandaşlarımızın feraseti ve tüm kurumlarımızın gayretli çalışmalarıyla huzur ve güven ortamı içerisinde güçlü demokrasi geleneğimize yaraşır şekilde gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyulduğu vurgulanmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

kaynak:sabah

AdminAdmin