GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2024 11:17   Güncelleme : 28-05-2024 11:18

MGK Bugün ‘Kırmızı Kitap’ Gündemi ile Toplanıyor! Masada Kritik 7 Konu Var!

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanması planlanıyor. Bu yıl 3. kez toplanacak olan MGK'da yurtiçi ve sınır ötesinde azim ve kararlılıkla gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonları hakkında kurula bilgi sunulacak.

MGK Bugün ‘Kırmızı Kitap’ Gündemi ile Toplanıyor! Masada Kritik 7 Konu Var!

İSRAİL'İN REFAH SALDIRILARI

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Filistin halkına yönelik insanlık suçuna varan eylemleri MGK gündeminde olacak.

Gazze'den sonra Refah'a yönelik saldırılar ve yaşanan insanlık dramı ile bu durumun önüne geçmek üzere izlenen diplomasi masaya yatırılacak.

Ankara'nın diplomatik çabaları ve krizin yayılmasının önüne geçmek için iki devletli çözüm perspektifinde kalıcı barış için uluslararası mecralara verilecek mesajlar değerlendirilecek.

KIRMIZI KİTAP

MGK toplantısında 5 yılda bir revize edilen ve "devletin gizli anayasası" olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin güncellenmesine ilişkin esasların ele alınması bekleniyor.

"Türkiye Yüzyılı" felsefesini ana eksene alacak belgeye, çok kutupluluk, yeni denge arayışları, dünyadaki belirsizlikler ile bölgesel konular yansıyacak.

Ayrıca dünyada hızlı değişen dengeler göz önünde bulundurularak, Türkiye'ye yönelik tehdit, risk ve fırsatların değerlendirildiği belgenin iki yılda bir gözden geçirilmesi önerisi sunulacak.

FETÖVARİ KUMPAS

Kamuoyunda FETÖVARİ kumpas olarak bilenen Ayhan Bora Kaplan suç örgütünden hareketle devletin birlik ve bütünlüğüne kastetmeye çalışan illegal yapılarla mücadelenin de MGK gündeminde yer alması öngörülüyor.

Ukrayna savaşı ve Kafkasya'daki son durum ile Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konularının da MGK gündemine gelmesi bekleniyor.

kaynak:sabah

AdminAdmin