GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-04-2024 18:17

Meteoroloji’den Konya dahil 42 il için kuvvetli sağanak uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, önümüzdeki 5 günü kapsayan içinde Konya’nın da olduğu hava durumu tahmin raporunu paylaştı. Hava sıcaklıklarının iç ve batı kesimlerde 4-6 derece artacağı, doğu kesimlerde 2-4 derece azalacağı belirtilirken, 42 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı yapıldı. Peki hangi illerde sağanak yağış etkili olacak?

Meteoroloji’den Konya dahil 42 il için kuvvetli sağanak uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Van, Hakkâri, Şırnak, Diyarbakır, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde Marmara'nın doğusu ile Batı Karadeniz'de pus ve sis hadisesi olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR

Hava sıcaklıklarının iç ve batı kesimlerde 4-6 derece artacağı, doğu kesimlerde 2-4 derece azalacağı ve ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Van, Hakkâri, Şırnak, Diyarbakır, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek, sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım, dolu yağışı, yağış anından kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMESİ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

42 İL İÇİN SAĞANAK UYARISI

Öte yandan Meteoroloji'nin raporunda, 42 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı yapıldı.

Uyarı yapılan iller şu şekilde:

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI: Burdur, Isparta, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Batman, Siirt, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Erzincan, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa

YAĞIŞ UYARISI: Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Kayseri, Yozgat, Sivas, Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Muş, Bitlis, Van, Şırnak, Hakkari

kaynak:sabah

AdminAdmin