EĞİTİM
Giriş Tarihi : 01-04-2024 18:33

MEB Duyurdu:2024 LGS başvuru süresi uzatıldı!

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav başvuru süreci ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. LGS başvuru süresi 2 Nisan 2024 Salı günü saat 17.00'ye kadar uzatıldı. Bu gelişme sonrası lise sınavı başvuruları ile ilgili araştırmalar hız kazandı. MEB takvimine göre, bu yıl LGS sınavı 2 Haziran 2024 tarihinde düzenlenecek. İsteğe bağlı olarak katılım sağlanacak sınava girmeyenler ise merkezi sisteme göre yerleştirilecek. Peki LGS başvuru ücreti ne kadar, nasıl yapılı

MEB Duyurdu:2024 LGS başvuru süresi uzatıldı!

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav için başvuru süresiyle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. LGS'ye başvuru süresinin yarın saat 17.00'ye kadar uzatıldığı bildirildi.
LGS BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Ücretsiz gerçekleştirilecek sınava katılım isteğe bağlı olup katılmak isteyen öğrenciler başvurularını e-Okul sistemi üzerinden yapabilecek.
Okul müdürlükleri, başvuru işlemleri için öğrencilere rehberlik edecek ve sınav başvuruları, 1 Nisan 2024 tarihine kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacak.
Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacak.
Öğrenciler, başvurularının yapılıp yapılmadığını e-Okul üzerinden takip edebilecekler.
LGS SINAV VE BAŞVURU KILAVUZU
2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu www.meb.gov.tr internet adresinden açıklandı.
Kılavuzda resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak Merkezî Sınav'la ilgili usul ve esaslara yer verildi.
LGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?
Lise sınavı başvuruları için herhangi bir ücret ödenmeyecek.
LGS NE ZAMAN 2024?
LGS kapsamında 2 Haziran 2024'te uygulanacak Merkezî Sınav'ın başvuruları, 18-29 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sınava katılım isteğe bağlı olup katılmak isteyen öğrenciler başvurularını elektronik ortam üzerinden yapabilecek.
Okul müdürlükleri başvuru işlemleri ile ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve sınav başvuruları 1 Nisan 2024 tarihine kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacak.
Birinci Oturum 09.30'da, İkinci Oturum İse 11.30'da Başlayacak
Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 75 dakika süre verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika süre verilecek.
LGS SINAV YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLACAK?
Kılavuza göre fotoğraflı sınav giriş belgesi, 24 Mayıs 2024'ten itibaren elektronik ortamdan okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek.
Öğrenciler sınava gelirken fotoğraflı onaylı giriş belgeleri ile geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklar.
SINAV SONUÇLARI TARİHİ
Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024'te www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek

kaynak:sabah

AdminAdmin