GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2023 17:22

Konya Uzun Yılardır Beklediği Banliyö Hattına Kavuşuyor

3 yıl önce imzası atılan Konyaray Banliyö Hattı Projesi’nde nihayet temel atma safhasına geçildi. Konya sanayisine ulaşımı kolaylaştıracak projede somut adım Pazar günü atılacak

Konya Uzun Yılardır Beklediği Banliyö Hattına Kavuşuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü ortaklığı ile hayata geçirilecek KONYARAY Banliyö Hattı Projesi'nin 3 yıl önce gerçekleştirilen imza töreninin ardından yeni bir somut adım atılıyor. Pazar günü saat 16.00’da Meram Gar’da düzenlenecek temel atma töreni ile Konya Banliyö Projesi start alacak.

KONYARAY projesi iki etaptan oluşuyor. Birinci etap Konya Garı ve havaalanı 17.4 kilometre; ikinci etapta Yaylapınar'dan başlayıp Organize Sanayi Bölgesine kadar olan 26 kilometrelik hatta Meram, Karatay ve Selçuklu'daki sanayiler ve organize sanayiler kesintisiz ve konforlu bir taşımaya kavuşmuş olacak.

KONYA HAVAALANI RAYLI SİSTEME BAĞLANMIŞ OLUYOR

Banliyö hattı projesinin duraklarıyla ve güzergahlarıyla Konya'ya önemli katkı sağlayacak. Sanayi bölgesine işçi taşımada büyük rol üstlenecek banliyö; Günlük 2.600'e yakın servis aracının trafik yoğunluğuna neden olmasından da şehri kurtaracak. Ayrıca KONYARAY'ın bir özelliği de Konya Ana Ulaşım Hatlarına entegre bir ulaşım sağlayacak. Hem Meram Belediyesi bölgesinde hem de Yeni Yüksek Hızlı Tren Garından metro hatlarımıza entegreli sistemle kavuşmuş olacak. Bu projenin bir diğer özelliği de Konya Havaalanını ilk kez raylı sisteme bağlayacak. Bugüne kadar havaalanı, raylı sistem toplu ulaşım alanında değildi. Konyaray’da birinci etap 17.4 kilometre olan ve tamamlandığında 26 kilometre uzunluğuna sahip olacak projede karayoluyla 1 saat süren yolculuk 30 dakikaya düşecek. Günlük 90 bin yolcuya hizmet verecek.

 

kaynak:bbnhaber

EditörEditör