Konya Haberci | Konya Haber
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 17:17

Konya Büyükşehir Çocuk Meclisi’nin Yeni Başkanı 6. Sınıf Öğrencisi Talut Kerem Cengiz

Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle “Medeniyet Okulu Projesi” kapsamında kurulan Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nde ikinci kez başkanlık seçimi yapıldı. Üç adayın yarıştığı seçimde Çocuk Meclisi’nin yeni başkanı Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortaokul bölümü 6. sınıf öğrencisi Talut Kerem Cengiz oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2023 18:48
Konya Büyükşehir Çocuk Meclisi’nin Yeni Başkanı 6. Sınıf Öğrencisi Talut Kerem Cengiz

Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nde mevcut başkanın görev süresinin dolmasının ardından yeni başkan ve yönetim kurulu yapılan seçimle belirlendi.

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde düzenlenen program, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra adaylar seçim öncesinde konuşmalar yaparak, projelerinden bahsetti.

YENİ BAŞKAN TALUT KEREM CENGİZ OLDU

Mevcut başkanın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimde Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nin yeni başkanı ve yönetim kurulu belirlendi. Üç adayın yarıştığı ve büyük heyecana sahne olan seçimi, Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortaokul bölümü 6. sınıf öğrencisi Talut Kerem Cengiz kazanarak Çocuk Meclisi’nin yeni başkanı seçildi.

BAŞKAN ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Seçimi kazandıktan sonra bir konuşma yapan Cengiz, çok mutlu olduğunu belirterek, “Üyelerimizin oylarıyla tam bir demokrasi içerisinde seçimi kazandık. Meclisi elimden geldiği kadar iyi yönetmeye çalışacağım. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Bu noktada hiçbir üyemizin şüphesi olmasın” dedi. Cengiz öğrencilere böyle bir imkan sağladığı için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a da teşekkür etti.
 
Filistin’de yaşananlar konusuna da değinen Cengiz, “Filistin’de olanlar savaş değil, katliamdır. Filistinlilere zulüm yapıyorlar. Okul ve hastane gibi yerlerin bombalanması normal şeyler değil, orada canlar var. Bu noktada vatandaşlar olarak yapabileceğimiz en iyi şey İsrail ürünlerini boykot etmek ve bunun yayılmasını sağlamak” diye konuştu.

ÇOCUK MECLİSİ ŞEHİRDE ETKİN ROL ALACAK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Medeniyet Okulu Projesi kapsamında kurulan Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi; ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin şehir yönetimine katılımlarını sağlamayı, çocukların öz güvenini geliştirmeyi ve temsil kabiliyetlerini artırmayı amaçlıyor. 

Türk milletinin milli ve kültürel değerlerini, örf ve adetlerini kavramalarını sağlayacak etkinlikler yürüterek okullarda çevreye duyarlı, doğal varlıkları koruyan, bilinçli nesiller yetiştirilmesi de katkı sunan Çocuk Meclisi; şehrin sorunlarını ele alarak araştırmak ve elde edilen sonuçları Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve meclise sunmak amacıyla faaliyetlerine devam edecek.

EditörEditör

YORUMLAR