Konya Haberci | Konya Haber
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 16:49

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Konya Okulu” Programları Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Konya Okulu” programları bu yıl Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’ın açılış dersi ile başladı. “İslam Tasavvuf Düşüncesi” konulu bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Kılıç, Hz. Mevlana’nın Mesnevisinden seçkilerle dinleyicilere hitap etti. Her gün farklı ders ve hoca ile devam edecek Konya Okulu’nda; başta tefsir ve hadis olmak üzere Mevlana, Konevi, Hadimi, Haris el-Muhasibi, Kadı Iyaz gibi önemli İslam büyükleri hakkında okumalar yapılacak.

KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 21-10-2023 13:15
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Konya Okulu” Programları Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Konya Okulu” programları bu yıl Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’ın katıldığı dersle başladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta başlayan derslerin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, “Konya Okulu ile tarihe iz bırakan eserlerle güncel yorumunu da ekleyerek dijital, sesli ve görsel bir kütüphane arşivi oluşturmak istiyoruz. Bunları daha sonra kitaplaştırarak kurulacak büyük kütüphanemizin raflarına ve dersleri izleyerek katlım sağlayan kardeşlerimizin gönüllerine nakşetmek istiyoruz” dedi. 

PROF. DR. MAHMUT EROL KILIÇ MESNEVİDEN SEÇKİLER SUNDU

Daha sonra “Konya Okulu” programları kapsamında Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Mevlana’nın Mesnevisinden seçkilerle dinleyicilerine hitap etti. Prof. Dr. Kılıç, Mevlana’nın “Bizim Mesnevimiz, Vahdet Dükkanıdır” sözünden hareketle insanın farklı kabileler içinde tanışma amacıyla ve mahlukatın en şereflisi olarak yaratıldığını ifade etti. Prof. Dr. Kılıç, farklılıkların kişiyi vahdete, birliğe götürdüğünü, Osmanlı’nın da uzun yıllar adaletle farklı dil ve ırkların insan ortak paydasında kardeşçe yaşamalarına imkan sağladığını anlattı. İnsanoğlunun akletmesinin, görmesinin gözle değil, ancak kalple, basiret gözü ile mümkün olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Kılıç, son zamanlarda yaşanan zalimce saldırılara da değinerek, zulümle âbad olunamayacağını sözlerine ekledi.

ÖNEMLİ İSLAM BÜYÜKLERİ HAKKINDA KONULAR ELE ALINACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Konya Okulu” dersleri her gün farklı ders ve hoca ile devam edecek. Selçuklu medeniyetinin oluşumunda büyük etkileri olan başta tefsir, hadis (Buhari) okumaları olmak üzere;  Mevlana, Konevi, Hadimi, Haris el-Muhasibi, Kadı Iyaz (Şifa-i şerif) gibi önemli İslam büyükleri hakkında konular ele alınacak.

Konya Okulu’nda Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’ın yanı sıra Prof. Dr. Ali Akpınar, Prof. Dr. Ahmet Yaman, Prof. Dr. Ömer Özpınar, Prof. Dr. İbrahim Işıtan, Prof. Dr. Bilal Kemikli, Rıfat Oral, Mehmet Emin Şen, Süleyman Sarı, Durmuş Ali Karabacak, Hüseyin Akıncı ve Doç. Dr. Yasin Pişgin de derslerde sunum yapacak.

EditörEditör

YORUMLAR