DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-12-2023 23:11

 Katil İsrail Gazze'de yoğun bombardıman yapıyor! Çok sayıda çocuk katledildi! Dünya sessiz

Katil İsrail güçleri, Gazze'de 7 günlük "insani ara"nın ardından 1 Aralık'ta saldırılarına yeniden başladı. Gazze'nin kuzeyinde soykırım yapan İsrail, kentin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştırdı. UNICEF, Gazze'nin güneyinde bugüne kadarki en yoğun bombardımanın yaşandığını belirterek "Çok büyük çocuk kayıplarının yaşandığını görüyoruz" açıklamasında bulundu.

 Katil İsrail Gazze'de yoğun bombardıman yapıyor! Çok sayıda çocuk katledildi! Dünya sessiz

İsrail, Gazze'deki insani aranın ardından soykırımlarına aralıksız devam ediyor. Gazze'nin güneyinde 7 Ekim'den bu yana yaşanan saldırıların en yoğun bombardımanı gerçekleştiriliyor.

"ŞU AN SAVAŞIN EN KÖTÜ BOMBARDIMANI YAŞANIYOR"

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze'deki saldırılara ilişkin çok çarpıcı bir açıklamada bulundu. UNICEF Sözcüsü James Elder, "Gazze'nin güneyinde şu an savaşın en kötü bombardımanı yaşanıyor, çok büyük çocuk kayıplarının yaşandığını görüyoruz." dedi. Elder, çocukları ve ortak vicdanı kurtarmak için son bir uyarıda bulunduklarını kaydetti.

Elder, X'ten yaptığı bir diğer paylaşımda, Han Yunus kentinde yoğun saldırılar olduğunu belirterek, "Burada çocukları etkileyen dehşeti anlatmakta güçlük çekiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

UNICEF'ten yapılan açıklamada da, "Gazze'nin güneyinde şu an savaşın en kötü bombardımanı yaşanıyor, çok büyük çocuk kayıplarının yaşandığını görüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL: GAZZE'NİN HEM KUZEYİ HEM GÜNEYİNE SALDIRIYORUZ

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaptıkları gibi güneyinde de savaştıklarını ve Hamas komutanlarını hedef aldıklarını açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Halevi, Gazze Tümeni'ndeki İsrail askerlerini ziyaretinde konuştu.

Halevi, Gazze'nin kuzeyinde Hamas'ın iki tugayını "tamamen olmasa da dağıttıklarını" ve daha fazla taburu vurmak için hala Gazze içinde faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Hamas'a bağlı askeri yetkilileri ve komutanları hedef aldıklarını savunan Halevi, "Gazze Şeridi'nin kuzeyinde güçlü ve kapsamlı bir şekilde savaştık ve şimdi bunu Gazze Şeridi'nin güneyinde de yapıyoruz." dedi.

İSRAİL ORDU RADYOSU: GAZZE'NİN GÜNEYİNDE DE "KARA HAREKATI" BAŞLADI

Öte yandan İsrail Ordu Radyosu'nun paylaştığı haberde, ordunun "Gazze Şeridi'nin güneyinde de kara operasyonu yapmaya başladığı" belirtildi.

Haberde, İsrail ordusuna bağlı zırhlı birliklerin, "Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinin kuzeyinde faaliyet göstermeye ve Hamas hedeflerine saldırmaya başladığı" ifade edildi.

Haberde, İsrail ordusunun gelecekte bölgedeki güçlerini ilerletmesi ve kara operasyonunu genişletmesinin beklendiğine yer verildi.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 72, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 523'e yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 254 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı.

Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, 1 Aralık'ta "insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

İNSANİ ARA YENİDEN BAŞLAR MI?

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Gazze'de "insani ara"nın yeniden başlaması için çalışmayı sürdüreceklerini belirtti.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Al Sani, başkent Doha'da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları toplantısında konuştu.

KİK Dışişleri Bakanları toplantısının, İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği barbarca saldırılar devam ederken gerçekleştiğini vurgulayan Al Sani, Katar'ın, "insani ara"nın yeniden başlaması ve sonrasında da Gazze'de kalıcı ateşkese varılması için tüm etkin ülkelerle çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

Al Sani, salı günü düzenlenmesi planlanan 44. KİK Zirvesi öncesinde gerçekleşen bakanlar toplantısında, üye ülkeler arasında birçok işbirliği konusunun ele alındığını aktardı.

KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi de Katar'ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, bölgesel ve uluslararası meselelerin yanı sıra ortak işbirliği gerektiren meselelerin ele alındığını kaydetti.

43. KİK Zirvesi 9 Aralık 2022'de Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenmişti.

kaynak:sabah

EditörEditör