Konya Haberci | Konya Haber Sitesi
HV
26 MART Pazar 14:14

Kardeşi için ayağını feda etti! '8 katlı bina tek kat olmuştu'

Antakya'da kardeşiyle birlikte 28 saat enkaz altında kalan Emircan Yıldırım, kardeşini kurtarmak için ayağını kolon ile onun arasına koydu. Ayağında büyük hasar oluşan ve kesilmek zorunda kalan Yıldırım, enkaz altında nefesi yettiği kadar bağırdığını söyled

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2023 13:00   Güncelleme : 23-02-2023 13:02
Kardeşi için ayağını feda etti! '8 katlı bina tek kat olmuştu'

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 büyük deprem büyük yıkımlara neden olurken, binlerce vatandaş hayatını kaybetti.

Hatay'da da büyük bir yıkım oluşurken, 26 yaşındaki Emircan Yıldırım da Antakya ilçesinde oturdukları evde ikiz kardeşiyle enkaz altında kaldı. 28 saat süren çalışmanın ardından enkazdan çıkarılan ikiz kardeşler, hastanede tedavi altına alındı.

Enkaz altında geçen sürede yaşadıkları ile ilgili tedavi gördüğü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde konuşan Emircan Yıldırım, 8 katlı bir apartmanda oturduklarını söyledi.

Binanın 7 ve 8. katlarının dubleks ev olduğunu kaydeden Yıldırım, 'Biz burada kalıyorduk. Uyku alanları 7. kattaydı. Ben depreme yakalandığımda ikizimle birlikte aynı odada karşılıklı yatıyorduk. Daha öncesinde de bir ay önce sallanmıştık. Ben yine onun gibi gelip geçici zannettim. O yüzden de çok kendimi korumaya almadım. Yoksa deprem anında annemlerin odasına toplanıp, kendimize yaşam üçgeni oluşturuyorduk. Bu deprem ona fırsat vermedi. Kapıya kadar gidiyordum ama deprem beni çevirip tekrar duvara vuruyordu. Ben kapıya elimi uzatamadım. Baktım odadan çıkamayacağız, kardeşimi üstüme çektim onun yorganını, döşeğini üstümüze devirdim. Onu yaparken ben boşa düştüm. Sarsıntı beni aldı cama vurdu, aldı cama vurdu. Bir süre bilincim gitti orada. Bina çatırdamaya başlayıp, geriye doğru gidince ben 'eyvah' dedim. Çünkü 8 katlı bina tek kat olmuştu' dedi.

'KARDEŞİMİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN AYAĞIMI KOLON İLE ONUN ARASINA SOKTUM'

En üst kata yakın olmanın avantajını yaşadıklarını vurgulayan Yıldırım, 'Kardeşimi çok seviyordum. Onun zarar görmemesi için kolon, giriş onun üzerine düşecekken ben ayağımı araya soktum. O da sinir bağlarıma zarar verdiği için ampute edilmek zorunda kaldım. 28 saat enkazda kaldık. O süreçte kardeşimle sürekli konuştum. 'Sen pes edersen ben pes ederim dedim. Enkaz altında sevdiklerimin, akrabalarımın sesini duyar gibi oldum. Acaba rüyada mıyım dedim. Ondan sonra tekrar bana bağırdıklarında sesimi duyurmaya çalıştım ama enkazdan dolayı çok sesim çıkmıyordu. Nefesim yettiğince bağırmaya başladım. O sırada mideme bir demir blok daha düştü. Zaten son 8 saatimi mide kanamasından kan kusarak beklemişim, öyle çıkartılmışım. Allah'ıma sığındım' diye konuştu.

kaynak:akittv

EditörEditör

YORUMLAR