ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 08-01-2024 23:28

İstanbul Fatih Camisi'nde imamı ve hafızı bıçaklayan şüpheli gözaltına alındı

İstanbul Fatih Camisi’nde slogan atıp huzursuzluk çıkaran şahıs imam tarafından uyarılınca bıçak çekti. İmam Galip Usta ve bir hafızı bıçaklayan şüpheli, olay yerine gelen polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

İstanbul Fatih Camisi'nde imamı ve hafızı bıçaklayan şüpheli gözaltına alındı

Fatih Camisi'nde namaz sırasında sorun çıkaran şüpheli Ö.S, özel güvenlik görevlileri tarafından camiden çıkarıldı. Namazın ardından imam odasına giren ve imam Galip Usta ile konuşmak istediğini belirttikten zanlı, imam ile araya girmeye çalışan cami cemaatinden B.E'yi bıçakla yaraladı.

ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

İhbar üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar sağlık görevlilerince hastaneye kaldırıldı. Şüpheli Ö.S. gözaltına alındı.

Şüphelinin emniyetteki işlemleri sürerken daha önceden 1 adet kasten yaralamadan kaydının olduğu 2028 yılına kadar ise ruhsatlı av tüfeğinin olduğu öğrenildi.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, saldırıyı kınadığını belirterek "Saldırının ardından şüpheli şahıs gözaltına alınmış olup, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma çok yönlü devam etmektedir. Hepimizi üzen saldırıda yaralanan İmam Hatip Galip Usta ve Bilal Erdem'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.

"SLOGAN ATARAK HUZURSUZLUK ÇIKARDI"

İstanbul Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

"8 Ocak günü saat 19.15 sıralarında Ö.S. isimli şahıs, Fatih Camii içerisinde slogan atarak, cami içerisinde huzursuzluk çıkarmıştır. Fatih Camii imamı Galip Usta da şahsı uyararak dışarı çıkmasını istemiş, Ö.S. isimli şahıs bu sırada Galip Usta ve Bilal Erdem'i bıçakla yaralamıştır.

Şahıs, olayın ardından güvenlik görevlilerince yakalanarak gözaltına alınırken, Galip Usta ve Bilal Erdem, olayın ardından kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınmıştır. İki yaralının hayati tehlikesi bulunmaktadır."

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ'TAN KINAMA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da X hesabından bir paylaşım yaparak saldırıyı kınadığı söyledi. Erbaş paylaşımında, "İstanbul Fatih Camii'nde imam hatip Galip Usta hocamıza ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendilerine yüce Rabbimizden acil şifalar diliyor, cami cemaatine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu menfur saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız." ifadelerini kullandı.

VALİ GÜL'DEN GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

İstanbul Valisi Davut Gül, saldırıda yaralanan Galip Usta ve Bilal Erdem'i hastanede ziyaret etti. Ziyarete ilişkin açıklama yapan Vali Gül, "Fatih Camii'nde uğradıkları saldırıda yaralanan hocamız Galip Usta ve talebesi Bilal Erdem'e Allah'tan şifa diliyoruz. Hastanede ziyaret ederek doktorlarımızdan bilgi aldık. Tedavileri devam ediyor. Fail yakalandı ve emniyetimiz olayı çok yönlü inceliyor. Geçmiş olsun." dedi.

AK PARTİLİ ÖMER ÇELİK: SALDIRIYI LANETLİYORUZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik söz konusu olayla ilgili bir paylaşımda bulundu. Ömer Çelik şu ifadeleri kullandı: İstanbul Fatih Camii İmamı Galip Usta'ya ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yönelik menfur saldırıyı üzülerek öğrendik. Hadiseyle ilgili emniyet güçlerimiz ve adli makamlar harekete geçmiş, sorumlu kişi yakalanmıştır. Bu vesileyle Galip hocaya ve yaralı vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz.

BAKAN YERLİKAYA: SORUŞTURMA SÜRÜYOR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Fatih Camisi'nde imam hatip Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yapılan saldırıyla ilgili soruşturmanın hassasiyetle sürdürüldüğünü bildirdi.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Fatih Camisi'nde uğradıkları saldırı sonucu yaralanan Usta ve Erdem'in tedavilerinin yoğun bakımda sürdüğünü belirtti.

Saldırıyı gerçekleştiren Ö.S'nin emniyet güçlerince yakalandığını kaydeden Yerlikaya, "Saldırıyla ilgili soruşturma hassasiyetle sürdürülüyor. Galip hocaya ve Bilal kardeşimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Allah'tan acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

kaynak:sabah

EditörEditör