GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2023 11:37

İstanbul-Ankara arasında uçak hızında ulaşım! Süre 85 dakikaya düşüyor

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren seyahat kolaylığı devreye giriyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Çorum'da yaptığı konuşmada Ankara-İstanbul arası süper hızlı tren projesine ilişkin detayları açıkladı. Bakan Uraloğlu, "Süper hızlı tren projesini yaptığımızda Ankara ile İstanbul arası 85 dakika olacak" ifadelerini kullandı. 344 kilometre civarında bir proje olduğuna dikkat çeken Uraloğlu, yapım için ise tarih verdi.

İstanbul-Ankara arasında  uçak hızında ulaşım! Süre 85 dakikaya düşüyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Çorum'dan Ankara'ya yaklaşık 1,5 saatte hızlı tren hattıyla gidilecek. Oradan İstanbul, şimdilik 4 saat ama orada süper hızlı tren yaptığımızda Ankara ile İstanbul arası da 85 dakika olacak." dedi.

"ÇALIŞMALAR YAPILIYOR"

Uraloğlu, AK Parti Çorum İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında kentin ihtiyaçlarını bildiklerini ve buna göre çalışmalar yaptıklarını söyledi.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN GAYRETLERİNE BİZ DE KATKI SAĞLAYALIM"

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin yaklaştığını belirten Uraloğlu, "Bu seçim sürecinde il teşkilatımızın gayreti, performansı, samimiyeti bizim için kıymetli. Çorum, bunu şimdiye kadar gerçekleştirdi, Allah razı olsun. Çorum'un bir duruşu var. İlçe belediyeleri ve buradaki belde belediyeleri noktasında birkaç tane eksiğimiz var. İnşallah onları da 31 Mart Seçimi'nde, Cumhur İttifakı olarak inşallah hepsini almaya adayız. Siz gayret edin inşallah beraberce alalım. Cumhurbaşkanımızın gayretlerine biz de katkı sağlayalım hep beraber." dedi.

"TÜNELLER 2024'TE TAMAMLANACAK"

Uraloğlu, kentteki en önemli yatırımlardan birinin Kırkdilim Tünelleri Projesi olduğunu dile getirerek, tünellerin 2024'te tamamlanacağını ve Çorum'un İstanbul'a en kestirme bölünmüş yollarla ulaşma imkanı bulacağını vurguladı.

"ÇORUMLU KARDEŞLERİM BURADAN ANKARA'YA DOĞRUDAN YÜKSEK HIZLI TRENLE GİDEBİLECEK"

Çorum'un demir yolu talebini bildiğine dikkati çeken Uraloğlu, uzun zamandır yürüttükleri bir çalışmanın olduğunu, Kırıkkale-Delice-Çorum-Samsun Yüksek Hızlı Tren Projesi'ni bitirip yatırım programına aldıklarını ve ihale süreciyle ilgili çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Uraloğlu, şunları dile getirdi:

"Biz, bunu inşallah 2024'ün ilk yarısında, seçimden önce gerçekleştirebilirsek daha faydalı olacak. İlk etapta Çorum'a kadar olan kesimin ihalesini yapacağız. Bu ihaleyi yaptığımızda Çorumlu kardeşlerim buradan Ankara'ya doğrudan yüksek hızlı trenle gidebilecek. Oradan İstanbul'a, Konya'ya, Karaman'a, Sivas'a gidebilecek. Bu ağı bitirdiğimizde Mersin'e, Gaziantep'e, Kapıkule'ye kadar Çorumlu kardeşlerim bu seyahati yapma imkanına sahip olacak."

ANKARA İLE İSTANBUL ARASI DA 85 DAKİKA OLACAK

Uraloğlu, "Çorum'dan Ankara'ya yaklaşık 1,5 saatte hızlı tren hattıyla gidilecek. Oradan İstanbul, şimdilik 4 saat ama orada süper hızlı tren yaptığımızda Ankara ile İstanbul arası da 85 dakika olacak. O zaman buradan bir Çorumlu kardeşimiz bindiğinde 2,5-3 saatte İstanbul'da olacak." ifadelerini kullandı.

"2028 YILI PROJEKSİYONUMUZDA YAPIMINA BAŞLAMAYI PLANLIYORUZ"

Bakan Uraloğlu, "344 kilometrelik civarında bir proje. 350 kilometre hıza sahip olacak. 2028 yılı projeksiyonumuzda iki projenin de yapımına başlamayı planlıyoruz" dedi.

Daha sonra Çorum Belediyesini ziyaret eden Bakan Uraloğlu, kentteki çalışmalarla ilgili Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın'dan bilgi aldı. Ziyarete Vali Zülkif Dağlı, AK Parti Çorum Milletvekilleri Yusuf Ahlatcı ve Oğuzhan Kaya ile AK Parti İl Başkanı Murat Günay da katıldı.

kaynak:sabah

EditörEditör