EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-05-2024 11:28   Güncelleme : 21-05-2024 16:45

Hazine ve Maliye Bakanlığından 2 firmaya rekor ceza!

Hazine ve Maliye Bakanlığı yürüttüğü vergi incelemeleri sonucunda demir-çelik sektöründeki 2 firmaya 7 milyar TL tutarında rekor ceza kesti. Piyasayı yakından takip eden Bakanlık, vergi kaçıran, kamuyu zarar uğratan ve haksız kazanç sağlayanları tespit etmek için incelemelere devam edeceklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığından 2 firmaya rekor ceza!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sektör sektör yürüttüğü vergi incelemelerini tamamlamaya başladı. İlk sonuçlar demir-çelik sektöründe alındı. 2 firmaya 7 milyarlık rekor ceza geldi. Vergi incelemesinin yanı sıra Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da aklama suçu incelemesi yapıyor. Demir çelik sektöründe yerinde denetimlerle fiili sayımlar yapılıyor.

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden sahte faturalar ile kamuyu zarara uğratan ve haksız kazanç sağlayan firmalar nezdinde Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'na bağlı Vergi Müfettişleri tarafından yürütülen incelemeler tamamlanmaya başladı. Kaynaklar, iki büyük firma nezdinde yaklaşık 7 milyar liralık bir ceza olduğunu belirtiyor.

BAKANLIK PİYASAYI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Demir çelik piyasasını kayıtlı hale getirmek noktasında oldukça kararlı olan Hazine ve Maliye Bakanlığı, sürekli gözetim ve kontrol araçlarıyla piyasayı yakından takip ediyor. İnşaatlarda kullanılan demirlerin üretim aşamasından son kullanım aşamasına kadar olan sürecin izlenebilir hale getirilmesini amaçlayan inşaat demiri izleme sistemi de bunlardan birisi. Ayrıca kaynaklar, büyük üretici firmalar nezdinde Vergi Müfettişleri tarafından fiili sayımlar yapıldığını ve devamının geleceğini belirtiyor.

kaynak:sabah

AdminAdmin