Konya Haberci | Konya Haber
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 16:53

Hasan Kılca: Asrın Felaketi, Asrın Dayanışmasına Dönüştü

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin 1’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin acısının halen taze olduğunun altını çizen Başkan Hasan Kılca, yaşanılan bu büyük acının hemen sonrasında devlet millet tek yürek olduğunun altını çizerek; “Geçen 1 yıllık süre içerisinde asrın felaketi, devletimiz ve milletimizin çabasıyla asrın dayanışmasına dönüştü” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-02-2024 23:23
Hasan Kılca: Asrın Felaketi,  Asrın Dayanışmasına Dönüştü

Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat Depremlerinin 1’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, zor ve sıkıntılı günlerde bir ve beraber olmayı başarmamızın yaşanılan zor günlerin atlatılmasında önemli olduğunu söyledi.  

Başkan Hasan Kılca’nın mesajı şu şekilde:  

“Geçtiğimiz yıl 11 ilimizi etkileyen 6 Şubat Depremlerinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yüreklerimizde bıraktığı tarifsiz acılar hâlâ taze. 7.7 ve 7.6 şiddetinde büyük yıkım gücüyle meydana getirdiği tahribatla on binlerce vatandaşımızı hayattan koparan bu felaket ülkemizi ciddi anlamda etkiledi. AKOM’da yapılan toplantı sonrasında hızlı bir şekilde koordine olduk ve sabahın ilk saatlerinden itibaren yola koyulduk. Zorlu hava şartları, yolların durumu ve depremin etkisine rağmen hamd olsun kısa bir sürede deprem bölgesine ulaştık. Tabii durumu yakından gördük ki; bu eşi benzeri görülmemiş bir sarsıntı ve yüzyılın felaketiydi. Yaşadığımız bu afeti, dünyada benzerine az rastlanır düzeyde olduğu için asrın felaketi diye nitelendirdik. Giden canlarımızı geri getirmemiz mümkün değil ancak bu felaketin bizlere verdiği en önemli mesaj; ülkemizin deprem kuşağında yer alması sebebiyle her zaman depreme ve doğal afetlere karşı hazırlıklı, duyarlı ve bilinçli olmamız gerektiğidir.  Çok geniş bir alanda ve kısa aralıklarla meydana gelen bu iki büyük depremin ardından ilk andan itibaren devletimiz büyük ve güçlü bir refleks göstermiş, tüm kurum ve kuruluşlarıyla bölgeye intikal etmiştir. Burada yüce milletimizin de paya büyüktür. Milletimiz 7’den 70’e büyük bir seferberlik örneği göstererek, birlik ve beraberlik içerisinde elinden geleni yapmıştır. Bu millet en kötü felaket karşısında bile tüm dünyaya eşi benzeri görülmemiş bir dayanışma örneği göstermiştir. Milletimizle ne kadar gurur duysak azdır.

Asrın felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Bu süre zarfında, kalıcı konutlar yapıldı ve binlerce konut bölgedeki vatandaşlarımıza teslim edilmeye başlandı. Bölgedeki yaralarının sarılması için desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza, milletvekillerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve aziz milletimize teşekkürlerimi sunuyorum.  

Bu duygu ve düşüncelerle, depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın.”

EditörEditör

YORUMLAR