Konya Haberci | Konya Haber Sitesi
HV
26 MART Pazar 16:15

Fahiş fiyatlarla milletimizin canını acıtanların peşindeyiz, bunu da yanlarına bırakmayacağız'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Fahiş fiyatlarla beraber milletimizin canını acıtanların peşindeyiz. Bunu da yanlarına bırakmayacağız. Olağanüstü halin OHAL bize sağladığı bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-02-2023 20:05
Fahiş fiyatlarla milletimizin canını acıtanların peşindeyiz, bunu da yanlarına bırakmayacağız'

adımlar atılıyor” diye konuştu.

“Şu anada kadar ağrı hasarlı, orta hasarlı ve ev sahibi, kiracı toplam müracaat 421 bin oldu”

“Konteyner şehirlerle ilgili hazırlıklar sürüyor” diyen Bakan Soylu, “Şu anada kadar ağrı hasarlı, orta hasarlı ve ev sahibi, kiracı toplam müracaat 421 bin oldu. Dün akşam itibariyle. Bunun 284 bin 712 hanesi ben kira yardımı almak isterim dedi. 136 bin 913'de ben konteynerde yaşamak isterim, dedi. Buradaki değerlendirmeler ve başvurular devam edecek. Buna ait de alt yapı hazırlıkları sürecek. Buna karşılık da şu ana kadar 140 alanda 93 bin 623 konteynırın hazırlıkları yapıldı. Bunun 70 bini hemen hemen tamamlanmak üzere. Bir kısmı da tamamlandı. Konteynırdaki yaşantısına başlanmış oldu. Burada da gerek konteynır şehirler olsun, gerek kira olsun kiracılara 3 bin, ev sahiplerine ise 5 bin liralık bir kira desteği olacak” diye konuştu.

Organize sanayi sitelerinden tutun, esnafın yeniden var olduğu yerde yeniden harekete geçebilmesi için bütün destekler hem iş makinası, alt yapısı oradaki iş insanlarıyla birlikte gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:
“Bazı alanlarda depremin etkilediği il ve ilçelerden bahsederek söylemek istiyorum. Buralarda da geçici esnaf dükkanları oluşturularak en azında şehrin hayatının canlılığını sağlayabilecek adımları da atılacak. Deprem 04.17'de oldu. Biz saat 05.00 gibi AFAD'taydık. Uluslararası yardım istediğimiz yerde askerimiz, polisimiz zaten teyakkuz halinde. Herkes teyakkuz halinde.”

Güvenlik konusunda da işin başından itibaren bu bölgedeki güvenlik sayısını 3 katına çıkardıklarını kaydeden Bakan Söylu, “Bekçisinden polisine, jandarmasına kadar ve takviye edilen tüm güvenlik birimlerimize kadar deprem bölgesinde üç katına çıkardık. Çünkü enkazlar var. Girilmemesi gereken enkazlar var. Korunması gereken enkazlar var. Ağar hasarlı binalar için artçı depremler devam ediyor. Vatandaşlarımızın ağır hasarlı binalardan durması esastır. Fahiş fiyatlarla beraber milletimizin canının acıtanların peşindeyiz. Bunu da yanlarına bırakmayacağız. Olağanüstü halin OHAL bize sağladığı bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız” ifadelerinde bulundu.
Bakanlara, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Ebubekir Bal, AK Parti MKYK üyeleri, kaymakamlar, kurum müdürleri ve daire amirleri eşlik etti.

Kaynak bbnhaber 

EditörEditör

YORUMLAR