Konya Haberci | Konya Haber Sitesi
HV
04 EKİM Çarşamba 19:13

Erdoğan'dan dünyaya mesaj: KKTC'yi bir an önce tanıyın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni'nde dünyaya KKTC'nin tanınması için çağrıda bulundu. Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmedikçe yeni bir müzakere sürecine girişilmesinin söz konusu olmayacağını vurgulayan Erdoğan, "Gelin Ada'daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC'yi tanıyın." dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2023 10:21
Erdoğan'dan dünyaya mesaj: KKTC'yi bir an önce tanıyın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni'ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya KKTC'nin tanınması için çağrıda bulundu. Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmedikçe yeni bir müzakere sürecine girişilmesinin söz konusu olmayacağını vurgulayan Erdoğan, "Ada’daki gerçekler apaçık ortadayken federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerekiyor." dedi. Cumhurbaşkanı, "BM kürsüsünden tüm dünyaya yaptığım tarihi çağrıyı tekrarlıyorum. Gelin Ada’daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC'yi bir an evvel tanıyın." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"20 Temmuz Kıbrıs Türk halkının egemenlik haklarının ve eşit statüsünün korunmasının sembolüdür.

Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmedikçe yeni bir müzakere sürecine girişilmesi söz konusu değildir.

Ada’daki gerçekler apaçık ortadayken federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerekiyor.

Bütün çabamız Ada’ya 1974’te getirdiğimiz barışın kalıcı olmasını temin etmektir. Biz, adil ve yaşayabilir bir çözüm arzu ediyoruz.

Bu topraklarda işlenen katliamları ne unutacağız ne unutturacağız. Dünyanın da unutmasına izin vermeyeceğiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ve Türk devletlerinin vazgeçilmez bir kalesi konumundadır.

Şartlar ne olursa olsun, Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesine yönelik gayretlerimizden geri durmayacağız

Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin ilanihaye dünyadan koparılması, yok sayılması mümkün değildir.

BM kürsüsünden tüm dünyaya yaptığım tarihi çağrıyı tekrarlıyorum, gelin Ada’daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC'yi bir an evvel tanıyın."

kayak:akittv

 

EditörEditör

YORUMLAR