DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-09-2023 21:10

Erdoğan ve Aliyev'den ortak açıklama: Iğdır-Nahçıvan hattı enerji güvenliğine katkı sağlayacak

Iğdır-Nahçıvan doğalgaz boru hattının temeli atıldı. İmza töreni sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Azerbaycan'la enerji alanındaki ortaklığın artacağını söyleyen Başkan Erdoğan, "Nahçıvan Azerbaycan ile ilişkilerimizde önemli bir yere sahiptir. Iğdır-Nahçıvan hattı enerji güvenliğine katkı sağlayacak." dedi. Azerbaycan'ın Karabağ'da düzenlediği antirerör operasyonuna da değinen Erdoğan, "Operasyonun son derece kısa sürede başarıyla tamamlanması bizler için iftihar vesilesi olmuştur. Ermenistan uzatılan eli tutmalı." dedi.

Erdoğan ve Aliyev'den ortak açıklama: Iğdır-Nahçıvan hattı enerji güvenliğine katkı sağlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Temel Atma Töreni'nin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan ordusunun kısa sürede anti-terör operasyonunu başarıyla tamamlamasından iftihar duyduğunu belirtti.

Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını beklediğini belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Son günlerde bölgemizde kritik gelişmeler yaşandı. Azerbaycan, İkinci Karabağ Savaşı'nın ardından geçen 3 yıla yakın süre boyunca defaatle dile getirdiği meşru ve haklı endişelerine gereken karşılığı maalesef bulamadı. Neticede kendi egemen topraklarında bir anti-terör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldı. Operasyonun son derece kısa bir süre içinde, sivillerin haklarına azami hassasiyet gösterilerek başarıyla tamamlanması bizler için iftihar vesilesi olmuştur.

Operasyon sırasında şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Muzaffer Azerbaycan ordusunu, gerek tarihi başarısı gerekse sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla canıgönülden tebrik ediyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türk milletinin adalet ve merhametini bir kez daha tüm dünyaya göstermişlerdir. Son zaferle birlikte bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz. Her zaman vurguladığım gibi barışın kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış, huzur ve refahın tesisi, halklarımıza olan borcumuzdur. Biz bu borcu ifa etmek noktasında kararlıyız, samimiyiz. Temennimiz, muhataplarımızın da aynı samimiyeti göstermesidir."

"BU PROJE, ENERJİ ORTAKLIĞIMIZI DERİNLEŞTİRECEK"

Başkan Erdoğan, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı projesinin, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki enerji alanındaki ortaklığı derinleştireceğini belirterek, "Nahçıvan, tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle Azerbaycan ile ilişkilerimizde özel bir yere sahiptir. Nahçıvan bugün de ekonomi, ulaştırma ve enerji hatları açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Bölgesel ulaştırma hatlarının tesisiyle birlikte bu potansiyeli tam manasıyla hayata geçirme imkanına kavuşacağız. Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor'un önemi, koronavirüs salgını ve bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Bu vesileyle biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı projesi, Azerbaycan ile enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi Avrupa'nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır. Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi'nin yanı sıra toplu konut ve elektrik enerjisiyle ilgili anlaşmalar az önce imzalandı. Böylece ulaştırma, lojistik ve enerji alanlarındaki ilişkilerimizi geliştirme irademizi tekrar ortaya koyduk" dedi.

"İLİŞKİLERİMİZ, EŞİ BENZERİ BULUNMAYAN MÜSTESNA BİR KONUMDA"

Erdoğan, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin, eşi benzeri bulunmayan bir konumda olduğunun altını çizerek, "2008 yılındaki son ziyaretimden bu yana Nahçıvan'ın kaydettiği gelişmeyi gururla müşahede ettim. Nahçıvan'ın bugün geldiği noktada büyük payı olan Azerbaycan'ın Umummilli Lideri Haydar Aliyev'i doğumunun 100'üncü yılında bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri, dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumdadır. Tek millet iki devlet şiarı çerçevesinde ilişkilerimizi ve iş birliğimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlham kardeşim ile imzaladığımız Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır" ifadelerini kullandı.

"AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN SAMİMİYETİNİ UNUTMAYACAĞIZ"

Başkan Erdoğan, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından Azerbaycan halkının gösterdiği desteğe de değinerek, "Azerbaycanlı kardeşlerimize 6 Şubat depremlerinin yaralarının sarılmasına verdikleri güçlü destek için bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Varını yoğunu otomobilinin üzerine yükleyip, milletimize yardım etmek için yola koyulan gardaşlarımızın samimiyetini hiçbir zaman unutmayacağız. Basın toplantımızın ardından modernizasyonunu gerçekleştirdiğimiz askeri bakım ve onarım fabrikasının açılışını yapacağız. Bu proje de savunma sanayi iş birliğimize ciddi katkılar sunacaktır" diye konuştu.

"KARABAĞ VE BÖLGEDE SAVAŞ DEĞİL BARIŞ İSTİYORUZ"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in konuşmasından öne çıkanlar:

"Nahçıvan güneş enerjisi santrali planımız var. Ermenistan ordusu teslim oldu. Bizim şartlarımızı kabul etti. Karabağ bölgesine orada yaşayan Ermeni ahalisine insani yardımlar gönderilmeye başlanılmıştır. Gıda, erzak ve diğer insani yardımlar yapılıyor. Ermenistan ordusu Karabağ'da 24 saatte teslim oldu. Yevlah'tan sonra Hankendi'de ikinci görüşme yapıldı. Karabağdakilerin güvenliğini Azerbaycan temin ediyor.

Aziz kardeşim bu hadise olduğunda siz ABD'deydiniz. Orada dünyanin en ali kürsüsünden Azerbaycan devletine desteğinizi ifade eden beyanlar vermiştiniz. Siz ve Türkiye halkı yanımızdaydınız. Azerbaycan halkı bu desteğinizi unutmayacak.

İkinci Karabağ muhaberesi tarihi zaferimiz. Karabağ ve bölgede savaş değil barış istiyoruz.

kaynak:sabah

EditörEditör