Konya Haberci | Konya Haber Sitesi
HV
04 EKİM Çarşamba 20:12

Erdoğan-Putin zirvesi için tarih belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasındaki görüşme 4 Eylül'de Soçi'de gerçekleşecek. Zirvenin ana gündem maddesi ise çözüme kavuşturulması beklenen tahıl koridoru meselesi olacak.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-08-2023 14:19
Erdoğan-Putin zirvesi için tarih belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in yapılması planlanan görüşmesiyle ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vladimir Putin'in görüşeceği tarih netleşti. Erdoğan ve Putin, 4 Eylül'de Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelecek.

Tahıl koridoru ve Ukrayna savaşı en önemli konular

İki liderin görüşmesinde ise masada önemli konular yer alacak. Görüşmede, Rusya'nın temmuzda ayrıldığı Tahıl Koridoru Anlaşması'nın tekrar devreye alınması ve Ukrayna'daki savaş konuları ele alınacak.

Bu iki konunun yanı sıra iki ülke arasındaki iş birliklerinin artırılması ve ticaret hacminin genişletilmesi de masada olacak.

Hakan Fidan da Lavrov ile görüşecek

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanları düzeyinde de bir gelişme yaşanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın 31 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihlerinde Rusya'ya bir çalışma ziyareti gerçekleştireceği duyurulmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova tarafından yapılan açıklamada, Fidan ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un bir araya geleceği belirtilmişti.

Kaynak Akittv 

EditörEditör

YORUMLAR