GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2024 15:40   Güncelleme : 17-02-2024 15:49

Enerji Bakanı Bayraktar:3 işçimiz manganez ocağında 6 işçimiz dere yatağı alanında!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'da toprak kaymasının yaşandığı maden ocağında her gün 9 noktada su ölçümleri yaptıklarını belirterek, "Çok şükür bu 9 lokasyonun hiçbirinde suda halk sağlığına zarar verecek herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil bugün itibariyle." dedi.

Enerji Bakanı Bayraktar:3 işçimiz manganez ocağında 6 işçimiz dere yatağı alanında!

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bugünkü bilgilendirme toplantısını kriz merkezinde harita üzerinde yaptı. Toprak kaymasının meydana geldiği alanı haritada gösteren Bakan Bayraktar, 10 milyon metreküplük toprağın aktığını anlatarak, "Bizim hesaplarımıza göre dere yatağına 5 milyon metreküplük toprağın akması söz konusu. Heyelan 2 yönlü gerçekleşiyor.

Dere yatağına yüzde 80'i akıyor, bir kısmı da yan taraftaki manganez ocağının içine doğru akıyor. Burada da 1,5 milyon metreküpe yakın toprak söz konusu. Bu olayın esnasında ifade etmiştik 9 çalışanımız kayıp. Onların 6'sının dere yatağına gelen büyük toprak alanı içerisinde olduğunu düşünüyoruz ve o şekilde çalışıyoruz. 3 kardeşimizin de manganez ocağının içinde olduğunu düşünüyoruz. Çalışmalarımızı o bölgeye yoğunlaştırmış durumdayız. Son 24 saat arama kurtarmayla alakalı özellikle manganez ocağındaki 3 çalışanımız için yoğun bir çalışma devam ediyor. Orada 1,5 milyon metreküpe yakın toprak var. O toprak 35 metre yüksekliğinde yani nerdeyse 12 katlı bir bina yüksekliğinde. Oraya erişmeye çalışıyoruz. Özellikle geçtiğimiz 3 gün içinde ciddi bir heyelan riski devam ediyordu. AFAD çalışanlarını da riske sokacak durumdaydı.

Biz özellikle dün akşam itibarıyla sahanın stabil ve durgun olduğunu gördük. Çalışmalarımızı geceden itibaren yoğunlaştırdık. Çok büyük bir topraktan bahsediyoruz. 210 bin metrekarelik bir alanı etkiledi burası. Burada özellikle yaptığımız radar ölçümleri, dedektörlerle yaptığımız çalışmaların neticesinde potansiyel işçi kardeşlerimizin olacağı yerleri tespit edip onlara yoğunlaşmış durumdayız. Olayın teknik değerlendirmesi bu şekilde. Almamız gereken tedbirler, yaptığımız faaliyetler var. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum. Buraya dere yatağına gelen toprağın kaldırılması öncelikli konularımızdan bir tanesi. Bu toprağı herhangi bir yere gelişigüzel koyma şansımız yok. Bu saha içerisinde en emniyetli yer olarak manganez ocağının yanında geçmişte çalışılan mermer ocağına buradaki 5 milyon metreküplük toprağı, buraya aktarmayı planlıyoruz. Şimdi bu mermer ocağını hazırlıyoruz. Altına gerekli tedbirleri almak suretiyle inşallah hemen buna hızlı şekilde başlayıp belki yarın sizleri sahaya götürürüz. Dere yatağında gördüğünüz toprağı mermer ocağına alacağız. Burada Sabırlı Deresi yatağı var. Buradan herhangi bir şekilde suya, yer altı suyuna bulaşma olmasın istiyoruz. Onun için bu işleri yapıyoruz" diye konuştu.

9 LOKASYONDAN NUMUNE ALINIYOR

Her gün 9 ayrı lokasyondan numune alıp ölçümler yaptıklarını belirten Bakan Bayraktar, suda ve toprakta herhangi bir olumsuzluk olmadığını bildirdi. İdari soruşturmaların devam ettiği bilgisini veren Bayraktar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de bakanlığına bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün çok ciddi bir soruşturmayı sürdürdüklerini kaydetti. Adli soruşturmaları da takip ettiklerini ve dün akşam itibarıyla 6 kişi hakkında mahkemenin tutuklama kararı verdiğini, 2 çalışanın da adli kontrolle serbest kaldığını ifade eden Bakan Bayraktar, çalışanlarla ilgili soruşturmanın süreceğini kaydetti. Manganez ocağı civarında kamyona ait parçaları bulduklarını belirten Bakan Bayraktar, aramalarda o noktaya odaklandıklarını söyledi.

Sürekli bir araya geldikleri aileleri bilgilendirdiklerini de söyleyen Bakan Bayraktar, "Onlar bu bölgenin insanları. Sabırla, metanetle kurtarma arama faaliyetlerinden gelecek haberi bekliyorlar. Onlara da bu bilgileri anlatıyoruz. Bölgeyi çok iyi bilen insanlar" dedi.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Bayraktar, dinamit patlatmayla ilgili en son ne zaman yapıldığının soruşturmayla ortaya çıkacağını belirtti.

LİSANS İPTALİ

Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından heyelan olayının ardından bölgedeki mevcut durumun işletme güvenliği açısından tehlikeli olduğu gerekçesiyle firmanın üretime yönelik lisansı iptal edilip, faaliyetinin durdurulduğu öğrenildi.

 

 

kaynak:sabah

EditörEditör