Konya Haberci | Konya Haber Sitesi
HV
26 MART Pazar 14:37

Emlak Konut Asansör Fabrikası Konya'da Açıldı.15 bin kişi istihdam edilecek!

Bakan Kurum, "İlk hedefimiz, 2024 yılı sonuna kadar 5 bin, sonrasında ise minimum 15 bin vatandaşımıza, Konyalı kardeşimize istihdam sağlamak" dedi

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-01-2023 20:25   Güncelleme : 30-01-2023 20:32
Emlak Konut Asansör Fabrikası Konya'da Açıldı.15 bin kişi istihdam edilecek!

 

Konya’da yerli ve milli Emlak Konut Asansör Fabrikası açıldı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Türkiye’nin ilk yerli ve milli asansör fabrikasını, Emlak Konut Asansör Fabrikamızı (EKA) aziz Konya’mızda sizlerin hizmetine, ülkemizin, milletimizin hizmetine sunuyoruz. İlk yıl 155 kişi istihdam edecek olan fabrikamız, üretimin yanı sıra montaj ve servis bakım hizmetleriyle bu sayıyı her geçen gün daha da artıracaktır. Çalışanların yüzde 20’si gençlerden oluşacak” diye konuştu.

4a12f871b3.png" style="width: 800px; height: 442px;" />

Bakan Kurum’un konuşması şöyle:

Asansörler; yaşam kalitemizi artıran ve bir yapıya değer katan teknolojik bir üründür. Bugün Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğimizde 4 katı aşan yapılara asansör yapma zorunluluğu bulunuyor.

Bu anlamda ülkemizdeki yapıların yüzde 85’inden fazlasında asansör ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenlerden dolayı, Türk asansör sektörünün stratejik bir öneme sahip olduğunu göz ardı etmemeliyiz.

Kentsel dönüşüm projelerimiz ve sosyal konut hamlelerimizle beraber, sektörde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu yüzden Türk asansör sektörünün, inşaat sektörü ile birlikte düşünülmesi gerekiyor. Yine Asansör Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre ülke genelinde yılda 40 bin civarında asansör monte ediliyor. Tüm bu verileri göz önüne aldığımızda şunu rahatlıkla ifade edebilirim.

Kıymetli Kardeşlerim,

Bugün açılışını yaptığımız asansör fabrikamız tam 70.000 m² inşaat alanına, 15.000 m² kapalı alana sahip. Fabrikamızda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte inşa ettiğimiz Ar-Ge Merkezimizin yanı sıra, 42 metre yüksekliğinde test kulemiz yer alıyor. Fabrikamız, tamamen sıfır atık uyumlu, çevre ve iklim dostu. Aynı zamanda kendi enerjisini üretiyor.

Yani Türkiye’deki “çevre dostu fabrikaların” en güzel örneği, işte hemen yanı başımızda. İnşallah fabrikamız; önümüzdeki birkaç yıl içerisinde şu anda yüzde 75 olan yerli ve millilik oranını 2 yıl içerisinde yüzde 100’e çıkaracak, 5 milyar dolar ihracata ulaşacak; dünyanın lider 7 asansör firması arasına girecek, onlarla dişe diş bir rekabetle adını ilk sıralara altın harflerle yazdıracak!

İlk yıl 155 kişi istihdam edecek olan fabrikamız, üretimin yanı sıra montaj ve servis bakım hizmetleriyle bu sayıyı her geçen gün daha da artıracaktır. İlk hedefimiz, 2024 yılı sonuna kadar 5 bin, sonrasında ise minimum 15 bin vatandaşımıza, Konyalı kardeşimize istihdam sağlamak. İşte bu noktada buradan bir müjde vermek istiyorum. Fabrikamızda çalışanların yüzde 20’si gençlerimizden oluşacak. İnşallah başta Konyalı gençlerimiz bu fabrikada, ekonomimize katma değer oluşturacak, ülkemizin istikbaline yön verecek.

 

Kaynak:bbnhaber.com.tr

EditörEditör

YORUMLAR