DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-10-2023 21:34   Güncelleme : 09-10-2023 22:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin diplomasisi! Peş peşe kritik temaslar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Görüşmede, Türkiye'nin bölgede barışın sağlanması için devrede olduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan, çatışmaların son bulması için her türlü gayreti gösterdiklerini belirtti. Başkan Erdoğan, daha sonra İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog ile de görüşme gerçekeştirdi. Herzog'a sağduyu çağrısında bulunan Başkan Erdoğan, bölgede sükunetin tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin diplomasisi! Peş peşe kritik temaslar

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, kabine toplantısına bir süre ara veren Erdoğan, Abbas ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, İsrail ve Filistin'de yaşananlar ile bölgedeki gerilime ilişkin son gelişmeler ele alındı.

"TÜRKİYE HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERİYOR"

Başkan Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin, bölgede çatışmaların son bulması ve bir an önce sükunetin sağlanması için her türlü gayreti gösterdiğini ifade etti.

İSRAİL CUMHURBAŞKANI İLE ÖNEMLİ GÖRÜŞME

Başkan Erdoğan, Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, İsrail ve Filistin'de yaşananlar ile bölgedeki gerilime ilişkin son gelişmeler ele alındı. Gazze halkının topluca, ayrım gözetmeksizin zarar görebileceği bir adımın, bölgede yaşanan acıları ve şiddet sarmalını daha da artıracağını vurgulayan Başkan Erdoğan, sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini ve bölgede sükunetin bir an evvel tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Başkan Erdoğan görüşmede, bölgedeki endişe verici çatışmaların sonlandırılması ve kalıcı barışın sağlanması için Türkiye'nin gayretlerinin artarak süreceğini ifade etti.

KATAR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, İsrail-Filistin gerilimi çerçevesinde bölgede artan çatışmalar ele alınarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

LÜBNAN

Başkan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile de telefonda görüştü.

Görüşmede, İsrail-Filistin gerilimi çerçevesinde bölgede artan çatışmalar ele alındı.

MALEZYA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Başkan Erdoğan ve Malezya Başbakanı İbrahim, İsrail-Filistin bağlamında yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

kaynak:sabah

EditörEditör