Konya Haberci | Konya Haber
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 17:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin Devleti Ertelenemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin ve İsrail arasında yaşanan gerilimle ilgili de konuştu. Erdoğan 1967 sınırlarına atıfta bulundu ve "Bağımsız ve coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi artık ertelenemez bir ihtiyaçtır." dedi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-10-2023 23:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin Devleti Ertelenemez

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:Son dönemde İslam düşmanlığı başta olmak üzere nefret suçları artmakta. Düşünce hürriyeti denilerek göz yumuluyor. Büyükelçiliklerimizin önündeki saldırılara müsaade ediliyor. Diğer inanç gruplarının da verdiği tepki yok sayılıyor. Tahammül sınırlarını aşan bu saldırıların yenilerinin eklenmesini kabul edemeyiz. BM başta olmak üzere üyesi olduğumuz platformlarda bu tehlikeye dikkat çekiyoruz

"BAŞKENTİ KUDÜS OLAN FİLİSTİN DEVLETİ ERTELENEMEZ İHTİYAÇTIR"

Kudüs'ün mübarek bir yeri vardır. Osmanlı'nın bölgeden çekilmesi ile Müslüman ve Hristiyanların hakları adım adım ihlal edildi. Yüz yıllar boyunca barış yeri olan Kudüs gasbın ve yıkımın sembolü haline geldi. Bugün bölgemizdeki sorunların temelinde Filistin meselesi bulunuyor. Mesele çözülmedikçe bölge barışa hasret kalacaktır. İki devletli çözümün muhafazası önemlidir. 67 sınırları temelinde başkenti Kudüs olan Filistin devleti ertelenemez ihtiyaçtır. Haremi Şeref'e olan saldırılar artmaktadır. Biz hakkı hakikati, doğruyu söylemekten çekinmiyoruz.

"TÜRKİYE ELİNDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRDIR"

Bugün de adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturu ile hareket ediyoruz. Filistin meselesinin uluslararası hukuka göre çözülerek bölgenin barışa kavuşmasıdır. Kundaktaki bebelerin ölümü ve acı çekilmesi yürekleri yakıyor. Türkiye çatışmaların bir an önce durması, gerilimin düşmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır. Sükûnetin tekrar tesisi için diplomasi çalışmaları devam ettirmekte kararlıyız.

kaynak:sabah

EditörEditör

YORUMLAR