Konya Haberci | Konya Haber
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 16:21

Başkan Altay: “Coğrafi İşaretli Akçabelen Fasulyesi Dünya Markası Olma Yolunda İlerliyor”

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin coğrafi işaretli ürünlerden olan Akçabelen Şeker Fasulyesinin üretimine ve ihracatına katkı sağlamak için Beyşehir Akçabelen Mahallesi’ne yaptığı bakliyat paketleme makinesi desteği üreticileri mutlu etti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarımın başkenti Konya’da üreticilere katkı sağlamak için her alanda desteklere devam ettiklerini belirterek, “Bakliyat ürünlerinin paketlenmesi; pazarlamayı kolaylaştırması, kalitenin artması ve ürünün dış etkilerden korunarak tüketiciye ulaşması bakımından çok önemli. Bölgemizde üretilen şeker fasulyesi, lezzeti ve üretim alanıyla dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor” dedi

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2023 13:47
Başkan Altay: “Coğrafi İşaretli Akçabelen Fasulyesi Dünya Markası Olma Yolunda İlerliyor”

Konya  Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya genelinde tarımsal faaliyetleri desteklemek ve üreticilere katkı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Bu alandaki çalışmalara büyük önem verdiklerine dikkati çeken Başkan Altay, şunları kaydetti:

“Konyamız, tarıma elverişli arazi sayısı, coğrafi konumu, nitelikli insan gücüyle Türkiye’de tarımın başkenti konumunda. Büyükşehir Belediyesi olarak bu alandaki konumumuzu daha iyi seviyelere taşımak için birçok çalışma yürütüyoruz. Bu kapsamda Konyamızda coğrafi işaret almış ürünlerden olan Akçabelen Şeker Fasulyesi üretimine ve ihracatına katkı sağlamak için Akçabelen Mahallemize bakliyat paketleme makinesi desteğinde bulunmuştuk. Bakliyat ürünlerinin paketlenmesi; pazarlamayı kolaylaştırması, kalitenin artması ve ürünün dış etkilerden korunarak tüketiciye ulaşması bakımından çok önemli. Bakliyat paketleme makinesi, bir yandan çiftçimizin gelirinin artmasına yardımcı olurken bir yandan da bölgedeki tarım sektörünün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlıyor. Bölgemizde üretilen şeker fasulyesi, lezzeti ve üretim alanıyla dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Biz de hemşehrilerimize destek olmak adına ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.

BÖLGE HALKI DESTEKTEN MEMNUN

Akçabelen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Metin Ünüvar ve çiftçiler “ata tohumları” ile üretim yaptıklarını belirterek, bu değerin yarınlara taşınması gerektiğini vurguladı.

Ünüvar, bu kapsamda çiftçiye verdiği destek ve “ata tohumu”na gösterdiği önem nedeniyle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

Bakliyat paketleme makinesi sayesinde satışların iyi durumda olduğunu belirten üreticiler de Başkan Altay’a sağladığı destek için teşekkür etti.

PAKETLEME MAKİNESİYLE ÜRÜNÜN RAF ÖMRÜ UZUYOR

Beyşehir Akçabelen Mahallesi’ne kazandırılan bakliyat paketleme makinesiyle bakliyat ürünlerinin depolanması, pazarlanması kolaylaştırılıyor ve raf ömrü uzatılıyor. Üç adet terazisi bulunan makine 1, 2.5 ve 5 kilograma kadar tartım yapabilme, gramaja göre saatte 600-900 adet paketleme kapasitesine sahip.

EditörEditör

YORUMLAR