Konya Haberci | Konya Haber
HV
14 TEMMUZ Pazar 13:21

Bakan Yumaklı, Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınının çıkış sebebini açıkladı!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 15 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında kayıp ve hasarlara yönelik tespit çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Yangının çıkış nedenine yönelik hazırlanan bilirkişi raporuna göre ise, yangın elektrik direğinden kaynaklandı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2024 20:07
Bakan Yumaklı, Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınının çıkış sebebini açıkladı!

Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yakın mahallelerde çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan anız yangınına ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. Rapora göre; yangın elektrik direği kaynaklı olarak başladı.

BAKAN YUMAKLI'DAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı'nı etkileyen yangınlara ilişkin X sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Çiftçilerin kayıp ve hasarlarına ilişkin tespit çalışmalarının tamamlandığını belirten Bakan Yumaklı, "Devletimiz ilgili bütün kurumlarıyla bölgede yaraları sarmaya devam edecektir." dedi.

"DİYARBAKIR'DA 924 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU"

Bakan Yumaklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı'nı etkileyen müessif yangın hadisesi çıktığı andan itibaren Bakanlığımızın İl ve İlçe Müdürlüklerindeki personelimiz AFAD koordinasyonunda müdahale, destek ve tespit çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir. Çiftçilerimizin kayıp ve hasarlarına yönelik tespit çalışmaları da tamamlanmıştır.

Diyarbakır'da; Çınar ilçesinde Köksalan Mahallesi, Bağacık Mahallesi, Yazçiçeği Mahallesi ve Ağaçsever Mahallelerinde 7.900 dekar tarım alanının yandığı, bunun 6.789 dekarında anız, 1.111 dekarında ise hasadı yapılmamış buğday ekili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 1 adet traktör ve 14 adet sulama tesisi yanmıştır. Köksalan Mahallesinde 924 küçükbaş hayvan telef olurken, tedavi edilemeyecek durumda ağır yaralı 83 küçükbaş hayvan Et ve Süt Kurumuna kesime gönderilmiştir. ESK bu hayvanları sahiplerinden nakliye primi vererek satın almıştır. 190 hayvan ise yerinde tedavi edilmiştir.

"MARDİN'DE 7 BİN DEKARLIK TARIM ALANI YANDI"

Mardin'de; Mazıdağı İlçesinin Yetkinler ve Yücebağ Mahalleleri ile Kelek Mezrasında 7.000 dekarlık tarım alanının yandığı tespit edilmiştir. Bunun 4.000 dekarı hasadı yapılmamış buğday alanı, 3.000 dekarı anızdan oluşmaktadır. Ayrıca çiftçilerimizin bazı sulama ekipmanları zayi olmuştur. Mardin'de ekiplerimize bildirilen veya tespit edilen hayvan kaybı bulunmamaktadır.

"DEVLETİMİZ YARALARI SARMAYA DEVAM EDECEK"

İl ve ilçe müdürlüklerimiz, bütün personeliyle bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimize destek olmayı sürdürecektir. Ayrıca yanan alanlarda biyoçeşitliliğimizin hızlıca eski haline dönmesi ve alanın daha da zengin bir biyoçeşitliliğe kavuşması için; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından alanda hem rehabilitasyon çalışmaları hem de yaban hayatını iyileştirici faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Devletimiz ilgili bütün kurumlarıyla bölgede yaraları sarmaya devam edecektir. Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yangından etkilenen vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

kaynak:sabah

AdminAdmin

YORUMLAR