ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 25-12-2023 23:06   Güncelleme : 25-12-2023 23:21

Bakan Yerlikaya: Çukur Çetesi çökertildi! Antalya'da nefes kesen Kafes-24 operasyonu!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya'da düzenlenen Kafes-24 Operasyonunda "Çukur Çetesi" olarak bilinen organize suç örgütünün çökertildiğini bildirdi.

Bakan Yerlikaya: Çukur Çetesi çökertildi! Antalya'da nefes kesen Kafes-24 operasyonu!

Kemer Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ve Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ile KOM Daire Başkanlığı koordinesinde; Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından "Çukur Çetesi" olarak bilinen organize suç örgütüne yönelik Kafes-24 operasyonu düzenlendi.

BASKIN KURARAK İNTİHARA SÜRÜKLEDİLER

Organize suç örgütünün Antalya ili genelinde mali sıkıntısı olan kişilere faizle para verdiği, ödeyemeyenler üzerinde baskı kurarak intihara sürükledikleri ortaya çıktı. Kendilerine para talebi ile gelen mağdurları başka tefecilere yönlendirerek borçlandırdıkları ve mağdurlara piyasa değerinin çok üzerinde ve faizle araç satışı yaptıkları tespit edildi.

BORÇTAN KURTULMAK İÇİN KONKORDATO İLAN ETTİLER

Mağdurlardan alacaklarını hile, tehdit ve cebir ile tahsil ettikleri, verdikleri çeklerin günü geldiğinde "konkordato" ilan ederek borçtan kurtulmaya çalıştıkları belirlendi. Diğer ülkelerden Türkiye'ye "Hawala" yöntemi ile karapara transferi yaptıkları, örgütlü olarak işledikleri; tefecilik, nitelikli dolandırıcılık ve nitelikli yağma suçlarından gelir elde ettikleri tespit edildi.

Operasyon sonucunda; 3 adet tabanca, 15 adet av tüfeği, 85 adet tapu, 680 adet senet, 380 adet çek, 18 bin 500 adet araç satışı sözleşmesi, 800 adet vekaletname, 80 adet banka cüzdanı, 60 adet kredi Kartı, 2 adet Kripto Para Soğuk Cüzdan, 80 adet Para transferi içeren Ajanda, 66 adet Cep Telefonu, 36 bin Dolar ve 80 bin TL ile çok sayıda altın ve pırlanta içeren ziynet eşyası ele geçirildi.

11 MİLYAR LİRA DEĞERİNDEKİ MALVARLIKLARINA EL KONULDU

MASAK raporları doğrultusunda Çukur Çetesi'nin bugüne kadar işlemiş oldukları suçlardan el ettikleri yaklaşık 11 Milyar TL değerindeki banka hesapları, taşınmazlar, lüks araçlar ve 81 şirket el konuldu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından "Suçta kibirlenenlere, halkımızın huzurunu kaçıranlara, organize suç örgütlerine göz açtırmayacağız. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip adalete teslim edeceğiz" şeklinde açıklama da bulundu.

kaynak:sabah

EditörEditör