EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-05-2024 10:35   Güncelleme : 07-05-2024 23:11

Bakan Tekin öğretmen ataması yapılacak branşları açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin merakla beklenen öğretmen atamaları ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Tekin 'Ne Kadar Öğretmen Atanacak?' sorusuna yanıt verdi. Tekin, 20 bin öğretmen ataması konusunda uzlaşıldığını kaydetti ve branşları duyurdu.

Bakan Tekin öğretmen ataması yapılacak branşları açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen atama sayısı ve takvimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Hazine ve Maliye bakanımız ve ilgili kurmaylarıyla görüşme ve toplantılar yaptık. 20 bin öğretmen ataması konusunda uzlaştık." dedi.
Bakan Tekin'in açıklamalarından satır başları şöyle:
Pandemiyle başladığımız dönemde ekonomik daraldı. 6 Şubat depremleri de ekonomide daraldığımız bir dönemdi. Üstüne 2 seçim yaşadık. 20 bin öğretmen ataması konusunda anlaştık.
Personel genel müdürlüğümüz branş dağılımlarıyla ilgili çalışmalarını yürüttü. Ben daha önce de çok defa söylemiştim. Milli Eğitim Bakanı olarak benim 'şu branş önemlidir' ya da 'şu branş önemsizdir' diye bir bakış açım yok. Atama alanlarına başlık olarak seçilen 130'a yakın branşın tamamı benim için eşit önemdedir. Bunu yaparken de daha önce söylediğim gibi ihtiyaçlarımız, elimizdeki kadro miktarı bu çerçevede bir smilasyon oluşturduk. Branş isimlerini kapatarak ihtiyaç doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik.

EN ÇOK ATAMA YAPILACAK 5 BRANŞ
Branş isimlerini kapatarak ihtiyaç doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik. Bu çerçevede en çok atama yapmayı planladığımız 5 alanı söyleyim.
Sınıf öğretmenliği için 3 bin 263,
Özel eğitim öğretmenliği, 2 bin 499
Rehberlik 1597,
Din kültü öğretmenliği 1594,
İngilizce 968.
Bunlar tamamen sadece atama yoluyla atama değil, yüzde 50 yüzde 50 yani KPSS skorunun yüzde 50'si mülakatın yüzde 50'si olarak yapılacak. Ekonomik parametreler açısından sıkıntılı bir dönemdeyken bize bu konuda destek olan kurumlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Eğitim camiamıza hayırlı olsun. Bu vesileyle iyi niyetli bir biçimde tekliflerini ileten kişilere samimiyetle teşekkür ediyorum. Her bir öneri ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.
SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Personel Genel Müdürlüğümüz takvimi ilan edecek. Kesinlikle ve kesinlike aldığımız çerçevede hiçbir arkadaşımızın hakkının yenmediği süreci yürüteceğiz.

Kaynak Sabah 

AdminAdmin