Konya Haberci | Konya Haber
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 17:21

Bakan Fidan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile bir araya geldi

Resmi bir ziyaret için bulunduğu Kahire’de bugün Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüşen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın diplomasi trafiği devam ediyor. Fidan ve ve beraberindeki heyet daha sonra, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından kabul edildi. Görüşme sonrası Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen açıklamada; "Taraflar Gazze halkının aç bırakılma, yerinden edilme gibi toplu cezalandırma politikalarına maruz kalmaması gerektiğini vurguladı" ifadelerine yer verildi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-10-2023 15:07
Bakan Fidan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi bir ziyaret için bulunduğu Kahire'de bugün Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Gazze'ye yönelik insani yardımlar ve Gazze'den tahliyeler görüşüldü. Görüşmede ayrıca, Ukrayna'daki ve Karabağ'daki durum da ele alındı.

CUMHURBAŞKANI SİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet sonrasında, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından kabul edildi.

MISIR CUMHURBAŞKANI SİSİ, DIŞİŞLERİ BAKANI FİDAN İLE "GAZZE'DEKİ GELİŞMELERİ" GÖRÜŞTÜ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze'deki son gelişmeleri değerlendirdi

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, resmi ziyaret kapsamında başkent Kahire'de bulunan Bakan Fidan'ı kabul etti.

Gazze Şeridi'nde yükselen askeri gerilime yönelik gelişmelerin masaya yatırıldığı görüşmede taraflar, "mevcut durumun bölgenin güvenliği ve istikrarına yönelik tehdit oluşturduğu, şiddetin derhal durdurulması, sükunetin sağlanmasına yönelik uluslararası çabaların artırılması" konusunda fikir birliğine vardı.

Tarafların, bölgedeki sivillerin korunması, yerlerinden edilmesi risklerine karşı acil ve etkili tedbirlerin alınması konusunda mutabık kaldığı görüşmede, "Gazze halkının aç bırakılma, yerinden edilme gibi toplu cezalandırma politikalarına maruz kalmaması gerektiği" vurgulandı.

Taraflar ayrıca "Gazze halkının insani yardıma güvenli ve acil erişiminin sağlanması gerektiğini" vurguladı.

Mısır-Türkiye arasındaki işbirliğine ilişkin gelişmelerin de ele alındığı görüşmede Sisi, ikili ilişkilerde karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar çerçevesinde görülen gelişmelerden memnuniyetini dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı, ilerleyen süreçte iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve yeni bir aşamaya taşımak için çalışmaya devam etmenin, çeşitli ikili işbirliği mekanizmalarını harekete geçirmek için karşılıklı adımların sürdürülmesinin ve somut ilerlemelerin sağlanmasının önemine dikkati çekti.

kaynak:sabah

EditörEditör

YORUMLAR