DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-04-2024 23:08

Bakan Bolat: Türkiye, Dünya’da İsrail’e ambargo uygulayan ilk ülke oldu!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İsrail'e yönelik ihracat kısıtlaması ve gündemdeki diğer gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, "Dünyada Türkiye, İsrail'e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu" diyerek işaret fişeğinin yakıldığını ifade etti. Bakan Bolat ayrıca, 'Yeni yaptırımlar' konusunda ise gelişmelere göre yeni kararlar alınabileceğini kaydetti.

Bakan Bolat: Türkiye, Dünya’da İsrail’e ambargo uygulayan ilk ülke oldu!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İsrail'e yönelik ihracat kısıtlaması ve gündemdeki diğer gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İsrail'e yönelik uluslararası olarak bugüne kadar bir ambargo kararı alınmadığını belirten Bakan Bolat, Türkiye'nin adımlarına vurgu yaptı.

Bakan Bolat'ın açıklamalarından satırbaşları:

"TÜRKİYE, DÜNYADA İSRAİL'E AMBARGOYU UYGULAYAN İLK ÜLKE OLDU"

Başkalarını beklemeden tam 42 bin ton yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırmayı başardık. Bütün dünyada Gazze'ye en çok yardım ulaştıran iki ülkeden biri Türkiye oldu.

Dünyada Türkiye, İsrail'e ilk ambargoyu uygulayan ülke oldu. Filistin ile yaptığımız ticaret İsrail limanları üzerinden gerçekleşiyor. İsrail'in Türkiye'nin yardım çalışmalarına karşılık vermemesi bizim açımızdan sabır taşını çatlattı. Uluslararası kamuoyuna bir işaret fişeği olması amacıyla bizden İsrail'e giden ihracatı özellikle önemli kalemlere sınırlandırma getirdik.

Bunu yaparken herhangi bir kaybı önemsemedik. Bizim için önemli olan Gazzelilere zulmün sona erdirilmesi. Tespit ettiğimiz ürünler İsrail açısından önemli ürünler.

FİLİSTİN'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Bugün Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ile görüştüm. Kendisi bugüne kadar gösterilen destek nedeniyle Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanımıza şükran duyduklarını söyledi. Bu kararla Türkiye'den Filistin tarafına ticaretin de etkilenebilecek olmasına karşın, bu kararın asıl hedefinin İsrail'in saldırganlığını durdurma, acil ateşkes ve Gazze'ye insani yardım konvoylarının geçişini sağlamanın hedeflendiğinin farkında olduklarını dile getirdiler ve bundan dolayı teşekkürlerini belirttiler.

YALAN HABERLERİN KAYNAĞI İSRAİL İSTİHBARATI

Etrafta dolaşan yalan yanlış haberlerin kaynağının İsrail istihbaratı olduğunu tespit ettik. Türkiye'nin Gazze'ye sahip çıkmasını itibarsızlaştırmak istiyorlar. Bugüne kadar Gazze ile ilgili çalışmalar hep devam etti. Bu ürünler seçilirken temel gıda maddeleri kapsam dışı bırakıldı. Gelişmelere göre bu ürünlerle ilgili de karar verilebilir. Bu ticaretler ağırlıklı olarak özel şirketler ve yabancı yatırımcı şirketler tarafından yapılan işlemlerdi. Ticaret Bakanlığı ticaret yapan bir kurum değildir. Burada çok önemli bir şey söylemek istiyorum. Bugün üzülerek gördüm bir jet yakıt konusu gördüm. Sanki İsrail askerlerine yakıt satılıyormuş gibi büyük bir iftira gördük.

kaynak:sabah

AdminAdmin