EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-11-2023 18:29   Güncelleme : 11-11-2023 18:35

Bakan Bolat İş Ahlakı Zirvesinde Konuştu: Stokçuluğa Torba Yasada 'Katmerli' Ceza Geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat çıkarılacak torba yasadaki cezalara vurgu yaparak "Piyasa denetimleri, piyasa gözetimi, haksız fahiş fiyat uygulamaları, stokçuluk gibi uygulamaları devlet olarak denetliyoruz. Bunları yapanlara ağır cezalar uyguluyoruz. Önümüzdeki torba yasada da bu konuda cezalar katmerli şekilde artırılacak" ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat İş Ahlakı Zirvesinde Konuştu: Stokçuluğa Torba Yasada 'Katmerli' Ceza Geliyor

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından ilk kez 2016'da gerçekleşen Türkiye İş Ahlakı Zirvesi'nin 8'incisi, bu yıl İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Değişen Meslekler ve Meslek Ahlakı temasıyla düzenlenen zirveye Ticaret Bakanı Ömer Bolat da katıldı. Zirvede Bolat'ın yanı sıra; YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, Zirve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak ve çok sayıda iş insanı yer aldı. Bakan Bolat, açılış konuşmalarının ardından İş Ahlakı ödüllerini verdi.

"İSRAİL'İN İNSANLIK DIŞI SOYKIRIM NOKTASINA GELEN SALDIRILARININ DURDURULMASI KONUSUNDA GAYRETLE ÇALIŞIYORUZ"

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "İsrail'in ilk günden bu yana sivil yerleşim alanlarını, masum insanlara, çocuklara, kadınlara, yaşlılara, hastane, okul, cami, hatta kiliseyi bile ayırt etmeden gösterdiği vahşeti şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti ve halkı olarak başından bu yana İsrail'in bu artık insanlık dışı soykırım noktasına gelen saldırılarının durdurulması konusunda hükümetimiz ve başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere elimizden gelen bütün gayretle çalışıyoruz" dedi.

"DÜNYA KAMUOYUNUN DA İSRAİL ÜZERİNDEKİ BASKILARINI ARTIRMASINA ÇALIŞMAMIZ ÖNEM TAŞIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ne katılmasıyla ilgili konuşan Bolat, "Cumhurbaşkanımız Riyad'da bizim uzun bir süre uğraştığımız İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere orada. Bu toplantı yapılıyor ve inşallah İslam dünyasını birlik içinde, güçlü bir mesaj, duruş ve tepki vererek İsrail üzerindeki baskıları artırmamız ve dünya kamuoyunun da İsrail üzerindeki baskılarını artırmasına çalışmamız önem taşıyor. Böyle bir güçlü duruş ve mesaj birlik görüntüsü ve çabalar çok önemli" diye konuştu.

"BU DEĞER YARGILARININ ASLA DEĞİŞMEMESİ GEREKMEKTEDİR"

İş ahlakı hakkında konuşan Bakan Bolat, "Teknoloji, iletişim, trendler, meslekler çok hızlı değişiyor. Ahlak aslında standarttır. Ahlak hak, adalet, değerler, hakça paylaşım asla değişmeyecek. Önemli değerlerdir. Meslekler değişebilir. Şartlar, trendler değişebilir ama bu değer yargılarının asla değişmemesi gerekmektedir. Yoksa rüzgara kapılıp giden başak taneleri durumuna düşeriz" dedi.

"3 MİLYONUN ÜZERİNDE İŞSİZ SAYISI RESMİ RAKAMDA GÖRÜLÜYOR"

İşsizlik verileri ile ilgili konuşan Bolat, "Dün işsizlik verimiz de açıklandı. Hamd olsun, yüzde 9,1'e geriledi. Bu çok uzun yıllardır, yakaladığımız en düşük rakam olarak söyleyebilirim. 3 milyon 150 bin kadar işsiz sayısı resmi rakamda görülüyor. İşverenlerimiz, 'çalıştıracak insan, ara eleman, yetişmiş vasıflı eleman bulamıyoruz' diye bize sıkıntılarını iletiyorlar" diye konuştu.

"TORBA YASADA DA BU KONUDA CEZALAR KATMERLİ ŞEKİLDE ARTIRILACAK"

Çıkarılacak torba yasa hakkında konuşan Bolat, "Piyasa denetimleri, piyasa gözetimi, haksız fahiş fiyat uygulamaları, stokçuluk gibi uygulamaları devlet olarak denetliyoruz. Bunları yapanlara ağır cezalar uyguluyoruz. Önümüzdeki torba yasada da bu konuda cezalar katmerli şekilde artırılacak" şeklinde konuştu.

'HEDEFİMİZ YILI TOPLAM 355 MİLYAR DOLAR DÖVİZ GİRDİSİ İLE BİTİRMEK'

Bakan Bolat, bugünün Türkiye'sinin dünün Türkiye'sinden daha iyi bir konumda olduğunu vurgulayarak, "1923 yılında 50 milyon dolar, 1973'te yılda 1 milyar dolar, 1987'de ayda 1 milyar dolar ihracatı yaptığımızda çok sevinmiştik. Bugün günde bazen 1,5 milyar dolar ihracatı yapabilen ülke konuma geldik. Dün ihracatımız 1 milyar 260 milyon dolar oldu. Bu yılı 255 milyar dolar mal ihracatı, 100 milyar doların üzerinde hizmet ihracatı olmak üzere 355 milyar dolar toplam döviz girdisi ile bitirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

kaynak:sabah

EditörEditör