GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-04-2024 22:10

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde teleferik faciası: 1 ölü, 7 yaralı!

Antalya'da Merkez Konyaaltı ilçesinde bulunan ve Antalya Büyükşehir Belediyesinin bir şirketine ait olan 605 rakımlı Tünektepe Teleferik ve Sosyal Tesisleri'nde sefer halinde olan teleferikte kabinlerden birinin henüz bilinmeyen bir sebeple düşmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya kaza ile ilgili "AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir." açıklamasında bulundu.

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde teleferik faciası: 1 ölü, 7 yaralı!

'Teleferik düştü' ihbarının ardından olay yerine çok sayıda AFAD, polis, itfaiye ve sağlık ekibi yönlendirildi. Arazinin dik ve taşlık olması nedeni ile ekipler bölgeye 1.5 saatte ulaştı.

712949724-132814b3ac0acf004492.png" style="width: 741px; height: 458px;" />

YARALILAR HELİKOPTER İLE ALINDI

Bölgenin sarp ve kayalık olması nedeni ile olay yerine ulaşan ekipler bir kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Yaralı 7 kişinin tahliyesi için çalışma başlattı.

Araç ve ambulans ulaşımının imkansız olması nedeni ile biri çocuk toplam 7 yaralı ise itfaiye ekiplerinin yardımı ile ambulans helikopterle bölgeden alınarak Akdeniz Üniversitesi Hastanesine sevk edildi.

Doktorlar yaralıların sağlık durumunu iyi olduğunu bildirdi.

"PATLAMA SESİ DUYDUK"

Teleferikten inen bir vatandaş, bir patlama sesi duyduklarını ve şiddetli şekilde sarsıldıktan sonra teleferiğin durduğunu, ne olduğunu henüz bilemediklerini söyledi.

BAYRAM NEDENİ İLE YOĞUNLUK VARDI

Öte yandan 9 günlük bayrak tatili nedeni ile teleferiğin tüm kabinlerin dolu olarak gidiş dönüş yaptığı öğrenildi.

BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya kaza ile ilgili bir açıklamada bulundu. Ali Yerlikaya şunları ifade etti: Bugün Antalya Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe teleferik hattını taşıyan direklerden birinin devrilmesi sonucu vagonlardan biri kayalık bölgeye düşmüş; teleferikte bulunun 1 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiş, 7 kişi ise yaralanmıştır.

AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir.

Gece uçuş kabiliyetine sahip bir Jandarma helikopterimiz ise 25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için saat 20.00'de Aydın'dan bölgeye intikal etmek için havalanmıştır. Antalya'da çalışmaları koordine etmek üzere Arama Kurtarma Daire Başkanımız 20 kişilik Dağcı ekibiyle birlikte helikopterle bölgeye hareket etmiştir.

Ayrıca Bursa İl AFAD ve JAK'tan 30 profesyonel Dağcı ekibiyle; Erzurum İl AFAD ve JAK'tan 25 Dağcı ekibinin havayolu ile bölgeye sevki sağlanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir.

kaynak:sabah

 

AdminAdmin