GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2023 21:18

Ankara'da TÜBİTAK- SAGE tesisinde patlama: 1 kişi hayatını kaybetti

Ankara'nın Mamak ilçesinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nde (TÜBİTAK-SAGE) atık kimyasallardan kaynaklanan patlama meydana geldi. Patlama sonucu 1 kişi hayatını kaybetti. Ankara Valiliği, olaya ilişkin inceleme başlatıldığını duyurdu.

 Ankara'da TÜBİTAK- SAGE tesisinde patlama: 1 kişi hayatını kaybetti

16px;">Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nde atık kimyasallardan kaynaklandığı değerlendirilen patlama sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

Ankara'nın Mamak İlçesi'nde bulunan TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) yerleşkesinde "Yakıt, Patlayıcı ve Astar Tasarım Altyapısında (YAPATA)" bulunan kimyasal atık sahasında, atıkların geçici depolandığı kısımda akşam saatlerinde ilk tespitlere göre kimyasal reaksiyon meydana geldiği açıklandı.

YANGINDA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yangında ilgili altyapıda bulunan bir kişi hayatını kaybetti. Çıkan küçük çaplı yangın kısa sürede itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

ADLİ VE İDARİ İNCELEME BAŞLATILDI

Ankara Valiliği, patlamayla ilgili yaptığı açıklamada, "Mamak/Gökçeyurt mahallesinde bulunan TÜBİTAK SAGE tesisinde saat 16.40'da atık kimyasallardan kaynaklandığı değerlendirilen patlama sonucunda 1 vatandaşımız olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Gerekli adli ve idari inceleme başlatılmıştır" denildi.

TÜBİTAK'TAN PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

TÜBİTAK, Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) yerleşkesinde meydana gelen patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Yakıt, Patlayıcı ve Astar Tasarım Altyapısında (YAPATA) bulunan kimyasal atık sahasında, atıkların geçici depolandığı kısımda 25.09.2023 Pazartesi günü 16.40 sularında ilk tespitlere göre kimyasal reaksiyon meydana gelmiştir. Çıkan yangında ilgili altyapıda bulunan bir çalışma arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Çıkan küçük çaplı yangın kısa sürede itfaiye ekipleri tarafından söndürülmüştür. Olayla ilgili gerekli adli ve idari inceleme başlatılmıştır. Çalışanımıza Allah'tan rahmet ailesine ve tüm çalışma arkadaşlarına baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz" ifadelerine yer verildi.

kaynak:sabah

EditörEditör