GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-03-2024 20:01

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Kadir Özkaya seçildi

Anayasa Mahkemesi, yeni başkanını seçmek için bugün sandığa gitti. Seçimde, 15 gün önce bütün üyelerin oyunu alarak yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanvekiliğine seçilen Kadir Özkaya, 15 üyenin 9’unun oyunu alarak bu kez Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi. Seçimlerde adaylığını açıklayan Yıldız Seferinoğlu ise sandığa gitmeden hemen önce adaylıktan çekildi. Özkaya’nın tek rakibi olan Yusuf Şevki Hakyemez ise 6 oy aldı. Özkaya, 12 yıllık görev süresinin 22 Aralık 2026 tarihinde dolacak olması nedeniyle bu tarihe kadar Başkanlık görevini yürütecek.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Kadir Özkaya seçildi

6px;">Anayasa Mahkemesi üyelerinin görevlerini 12 yılla sınırlayan düzenleme kapsamında Zühtü Arslan'ın görev süresi 20 Nisan 2024'te dolacak. Bu kapsamda, Yüksek Mahkemenin iç tüzüğü gereği, Arslan'ın görev süresinin sona ereceği tarihten 2 ay öncesi olan 20 Şubat'ta başkanlık seçimi için süreç başlamıştı. 
Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı yapılan seçimlerin ardından belli oldu.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına; Anayasa Mahkemesi Üyeleri Yıldız Seferinoğlu, Yusuf Şevki Hakyemez ile Başkanvekili Kadir Özkaya aday oldu.

KADİR ÖZKAYA AYM BAŞKANI SEÇİLDİ

Yıldız Seferinoğlu'nun son dakika adaylıktan çekildiği seçimlerde, 15 üyeden 9'unun oyunu alan Kadir Özkaya Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi. Özkaya'nın rakibi Yusuf Şevki Hakyemez ise 6 oyda kaldı.

"BAŞARILAR DİLİYORUM"

Adalet Bakanı Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AYM Başkanı seçilen Kadir Özkaya'yı tebrik ederek, "Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçilen Sayın Kadir Özkaya'yı tebrik ediyor, bu önemli görevde kendilerine başarılar diliyorum. Ülkemiz ve Anayasa Mahkememiz için hayırlı olsun. Görev süresi dolan Sayın Zühtü Arslan'a bugüne kadar verdiği hizmetler için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı

15 GÜN ÖNCE BAŞKANVEKİLLİĞİNE SEÇİLMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi Başkanı seçilen Kadir Özkaya, 15 gün arayla iki seçim kazanmış oldu. 6 Mart'ta Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nda Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği seçimine tek aday olarak giren Özkaya, tüm üyelerin oyunu alarak yeniden AYM Başkanvekili olmuştu. Özkaya, 12 yıllık AYM üyeliğinin sona ereceği 22 Aralık 2026 tarihine kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak görevini yürütecek.

KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

1963 yılında Tarsus'ta doğan Özkaya, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun oldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulunan Özkaya, 4 Şubat 1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra 13 Mayıs 1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atandı. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdüren Özkaya, 21 Ekim 2005 tarihinde ise Kasım 2004'te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atandı.

Bu görevi yürütürken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18 Aralık 2014 tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. 22 Aralık 2014 tarihinde göreve başlayan Kadir Özkaya, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12 Mart 2020 ve 5 Mart 2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmişti. Özkaya, evli ve iki çocuk babası.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin görevlerini 12 yılla sınırlayan düzenleme kapsamında Zühtü Arslan'ın görev süresi 20 Nisan 2024'te dolacak. Bu kapsamda, Yüksek Mahkemenin iç tüzüğü gereği, Arslan'ın görev süresinin sona ereceği tarihten 2 ay öncesi olan 20 Şubat'ta başkanlık seçimi için süreç başlamıştı.

kaynak:sabah

EditörEditör