EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-02-2024 10:30   Güncelleme : 20-02-2024 10:33

Adaçal A.Ş.’Den 1 Milyon $’Lık İhale Sözleşmesi

Bera Holding’e bağlı grup şirketlerimizden Adaçal Endüstriyel Mineraller San. Tic. A.Ş., Eti Maden Kütahya İşletmesi’nin CaO ihtiyacı için çıkılan ihaleye girmiş ve gerekli şartları karşılamak suretiyle KDV hariç 29.400.000 TL değerindeki ihaleyi kazanmıştır.

Adaçal A.Ş.’Den 1 Milyon $’Lık İhale Sözleşmesi

Adaçal A.Ş., Türkiye’nin ilk ve tek ‘Çöktürülmüş Kalsiyum Karbonat’ (PCC) üreticisidir. Kağıt, boya, plastik, kimya, yapıştırıcı, sanayinde etkili bir hammadde olan PCC, katma değerli ürün vasfıyla Hindistan’dan Şili’ye, Almanya’dan G. Afrika’ya endüstrinin güçlü olduğu geniş bir coğrafyaya ihraç edilmektedir. Adaçal, üretim portföyündeki PCC,  CaO, Ca(OH)2 ürünlerinin  bütün minerolojik analizlerini yapabilecek güçlü bir laboratuvar, nitelikli insan kaynağı ve ekipmana sahiptir.  

Bera Holding’ten yapılan ve 12.02.2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada şu hususlara yer verilmiştir; “Bağlı Ortaklığımız Adaçal Endüstriyel Mineraller Sanayi Ticaret A.Ş. ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü arasında sönmemiş toz kireç satımına ilişkin 29.400.000 TL+KDV tutarında sözleşme imzalanmıştır.”

Değişen üretim koşullarında endüstrinin; sönmüş-sönmemiş, farklı ebatlarda ve farklı kalite parametrelerinde kirece ihtiyacı sürekli artmaktadır. Adaçal, 33’ü beyaz yakalı 160 personeliyle Türkiye’de faal olan tek PCC fabrikasının üretimini sürdürmenin yanı sıra gelişen ve değişen endüstrinin sürekli artan nitelikli ürün ihtiyacına cevap vererek gelişimini sürdürmektedir. Bu talepler doğrultusunda mevcut 250 ton/gün olan üretim kapasitesini, 2019 yılında 400 ton/gün kapasiteli ikinci fırını devreye almak suretiyle artırmış ve 650 ton/gün kapasiteye ulaşmıştır. Adaçal A.Ş., kendi maden ocağında “seçimli madencilik” esaslarına göre çalışmaktadır. Yenilikçi üretim ve çalışma prensipleri doğrultusunda istihdam edilmekte olan makine, jeoloji, maden, kimya gibi farklı disiplinlerden istihdam ettiği mühendis ve teknisyen kadrosuyla bölgenin kalifiye iş gücünün değerlendirilmesine de katkı sunmaktadır.  

EditörEditör