DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-06-2024 10:33

ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı Gazze'de ateşkes tasarısı (BMGK) da kabul edildi!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde ABD Başkanı Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. 14 üye ülkenin evet oyu verdiği, Rusya'nın ise çekimser oy kullandığı karar sonrası Hamas'tan "BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararından memnunuz" açıklaması geldi

ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı Gazze'de ateşkes tasarısı (BMGK) da kabul edildi!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze'de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. 15 üyeli BMGK'de yapılan oylamada, ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 "evet" oyu alırken, Rusya "çekimser" oy kullandı. Kabul edilen kararda, Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara işaret edilirken, 31 Mayıs'ta Biden'ın sunduğu 3 aşamalı teklif memnuniyetle karşılandı. İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

"SEKİZ AY SÜREN YIKIM, ACI VE TRAVMALARIN ARDINDAN..."

Oturumda söz alan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, "Sekiz ay süren yıkım, acı ve travmaların ardından artık her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şey, çatışmaların kalıcı olarak sona erdirilmesidir. ABD ve bu salondaki her ülke, rehinelerin serbest bırakılması ve acil bir ateşkes görmek istiyor. Bu çağrıları, 7 Ekim'den beri defalarca duyduk. Şimdi böyle bir fırsatımız var ve bunu kullanmak zorundayız" dedi.

ÇEKİMSER OY KULLANAN RUSYA: DETAYLAR BELİRSİZ!

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Rusya'nın çekimser oy kullandığını ifade ederek, ABD'nin ilan ettiği barış planının detaylarının belirsiz olduğunu ve bu konuda ihtilaflı bilgiler bulunduğunu söyledi. Nebeznia, "Tasarıda yazılanların aksine, İsrail'in Başkan Biden tarafından teklif edilen ateşkes anlaşmasını resmi olarak kabul ettiği konusunda bir netlik bulunmuyor. Çünkü İsrail, savaşı Hamas tamamen mağlup edilene kadar uzatacağına ilişkin birçok açıklama yapmıştır" dedi.

ÇİN'DEN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Fu Cong, Hamas ve İsrail'e ateşkesi geciktirmeden ve şartsız olarak kabul etme çağrısı yaptı. Fu, "Çin, ölümlerin durdurulması ve insani felaketin hafifletilmesine yönelik acil ihtiyaç nedeniyle lehte oy kullanmıştır. Çin, Gazze'de çatışmaların bir an önce durdurulması ve Filistin-İsrail sorununun en kısa sürede iki devletli çözüme kavuşturulması için tüm taraflarla birlikte çalışacaktır" dedi.

"ÇOK FAZLA CAN KAYBI VAR"

Cezayir'in BM Daimi Temsilcisi Amar Bendjama, ABD'nin sunduğu tasarının mükemmel olmadığını fakat Filistin halkının yaşadığı acıların son bulması için bir umut vaat ettiğini ifade etti. Bendjama, "ABD tarafından sunulan tasarı lehinde oy kullandık. Çünkü bu tasarının acil ve kalıcı bir ateşkes sağlanması yönünde bir adım teşkil edebileceğine inanıyoruz" dedi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Barbara Woodward da İsrail ve Hamas'a ateşkes teklifinin oluşturduğu fırsatı değerlendirme çağrısı yaptı. Woodward, "Kalıcı barış, hem İsrail hem de Filistin halkı için güvenlik ve istikrar sağlayacaktır. Çok fazla can kaybı yaşandı. Gazze, çaresiz bir şekilde insani yardıma olan ihtiyaç duyuyor. Rehineler ise sekiz ayı aşkın bir süredir tutuluyor" dedi.

HAMAS: KARARDAN MEMNUNUZ!

Hamas, Gazze'de kalıcı barış teklifine ilişkin karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Hamas, "Halkımızın ve direnişin talepleriyle örtüşen prensiplerin nasıl uygulanacağı konusunda müzakere etmek üzere kardeşlerimizle birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu teyit ediyoruz" dedi.

BLİNKEN SEKİZİNCİ KEZ İSRAİL'DE

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Gazze'de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik teklifin kabul edilmesine yönelik diplomatik girişim çerçevesinde Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından İsrail'in başkenti Tel Aviv'e gitmişti. 7 Ekim'den bu yana 8'inci kez İsrail'i ziyaret eden Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmişti.

İŞTE BİDEN'IN ÖNERDİĞİ ÜÇ AŞAMALI PLAN!

ABD Başkanı Biden'ın geçen ayın sonunda açıkladığı üç aşamalı ateşkes planının birinci aşaması, İsrailli rehinelerin Filistinli mahkumlar karşılığında serbest bırakılmasıyla birlikte altı aylık ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze'nin yerleşim yerlerinden çekilmesi ve Filistinli sivillerinin yaşadıkları yerlere dönmesini içeriyor. İlk aşama ayrıca, Gazze Şeridi'ne insani yardımların güvenli bir şekilde girişini öngörüyor.

Teklifin ikinci aşaması, Gazze'de kalan rehinelerin İsrail ve Hamas arasında düşmanlığın kalıcı olarak sona erdirilmesine yönelik bir anlaşma ile serbest bırakılmaları ve İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen çekilmesini içeriyor.

Üçüncü aşamada ise Gazze'de bir yeniden inşa planı ve hayatını kaybeden rehinelerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmeleri yer alıyor.

kaynak:sabah

AdminAdmin