GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2024 11:29

9 yaşında vefat eden Mahra'nın ailesi:Sokaklarda başı boş köpek kalmasın!

Antalya'nın Serik ilçesinde köpekten kaçarken kamyon çarpan, tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra hayatını kaybeden 9 yaşındaki Mahra Pelin Pınar'ın ailesi, sahipsiz sokak köpekleri ile ilgili çıkacak yasayı destekliyor.

 9 yaşında vefat eden Mahra'nın ailesi:Sokaklarda başı boş köpek kalmasın!

Antalya'nın Serik ilçesinde köpekten kaçarken kamyon çarpan, tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra hayatını kaybeden 9 yaşındaki Mahra Pelin Pınar'ın ailesi, sahipsiz sokak köpekleri ile ilgili çıkacak yasayı destekliyor. Baba Murat Pınar kızının ölümünün ardından "Başka Pınarlar sokak köpeklerinin saldırısında ölmesin" diye "Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği''ni kurmuştu.

Antalya'nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi'nde 5 Mart 2022'de sahipsiz köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalıp ağır yaralanan Mahra Pelin Pınar, 28 Mart'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Mahra Pelin Pınar'ın (9) ailesi "Başka Pınarlar sokak köpeklerinin saldırısında ölmesin" diye "Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği''ni kurdu.

Dernek sokaklarda başı boş köpek kalmaması için yeni çıkacak olan yasayı destekleyerek Türkiye genelinde mücadele veriyor. Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği Başkanı Murat Pınar kuruluş amaçlarının köpeklerin sokaklarda başıboş bırakılmasının engellenmesi olduğunu söyledi.

Evladını başıboş köpekler yüzünden kaybetmiş bir aile ve aynı durumdaki onlarca aileye destek olmaya çalışan bir dernek olarak sokakta sıfır başıboş köpek politikasının benimsenmesi için mücadele ettiklerini de belirten Başkan Murat Pınar, "Gelinen nokta da köpekler sokaklarda başıboş bırakılmayacaksa mücadelemizin başarılı olduğunu gösterir.

Çocuklar, neneler, dedeler parçalanarak ölürken; elbette ki insan hakları konuşulmalıdır. Bugüne kadar yapılan hata ben Mahra'mı gömerken mezarlıkta gezen köpeklerin rahatının konuşulmasıydı. Önce çocuk, önce insan konuşulmalıdır. İnsan hakkı ihlalleri önlenmeli ve elbet hayvan refahı da sağlanmalıdır" dedi.

Murat Pınar ülkemizde onlarca dert, sorun var olduğunu belirterek, " Hiçbirinin çözümünde bu kadar halkla yüz göz olunmamıştır. Devlet demir yumruğunu vurur ve halkı için güvenli sokakları temin eder. Kimseye usul sormaz. Başıboş köpeksiz güvenli sokaklar halkın kazanımıdır, lehinedir.

Ülkemizde hiç bir insan hakkı ihlaline göz yumulamaz. Biz defalarca çeşitli çözüm yolları önerdik. Nihai karar ve çözüm tamamen İdarenin takdiridir.

Başkan Pınar son olarak, "Bu andan sonra sahne, evladımı parçalayan başıboş köpeklerin sahipsiz olmadığını savunan "sözde" hayvan koruyucu dernekler ve aktivistlerdedir. Sahibi oldukları köpekleri sokaklardan aldıklarında sorun çözülecektir, almıyorlarsa ya da yalan söyledilerse Devletimiz çözüm bulacaktır." diyerek çıkacak olan yasaya destek verdi.

Mahra Pelin Pınar'ın ölümüyle ilgili ailenin 'sahipsiz hayvanlarla ilgili sorumluluklarını yerine getirmediklerinden dolayı hizmet kusuru ilkesi kapsamında sorumlu oldukları gerekçesiyle' Antalya 2'kinci İdare Mahkemesi'ne Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi aleyhine açtığı tazminat davası sonuçlandı.

Mahkeme, geçen eylül ayında verdiği kararda Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi'nin yüzde 100 kusurlu olduğuna hükmederek, bu kurumların toplamda 3 milyon 920 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Ailenin olayla ilgili Serik Belediyesi aleyhine açtığı ceza davasının ilk duruşması da Serik 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.

Duruşmada ifade veren Mahra Pelin'in babası Murat Pınar ve annesi Derya Pınar, kızının ölümünün ardından Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneği'ni kuran ve başkanlığını yürüten Murat Pınar, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Serik Belediyesi ve Antalya Valiliği hakkında açtıkları tazminat davasını kazandıklarını söyledi.

Pınar, "5 Mart 2022'de meydana gelen kaza ile ilgili olarak avukatımız aracılığıyla tazminat davası açmıştık. Bu davanın neticesinde davalı idareler sorumlu bulunarak davamız sonuçlanmıştır. Bu davayı açmamızdaki amaç, harekete geçmek, hukuk savaşı vererek bu konuda idarelerin önlem almasını sağlamak" dedi.

Murat Pınar, Mahkeme kararında ebeveyn olarak kendilerinin kusurlu bulunmadığını belirterek, "Sahipsiz hayvanlarla ilgili sorumluların tespiti, güvenliğin sağlanmaması, kamu hizmetinin örgütlenmesinde, denetlenmesinde ve gerekli önlemlerin alınmasında yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmemesi, kişisel kamusal alanda güvenlik içinde yaşanmasını sağlayan önlemleri yeterince almaması nedeniyle Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Serik Belediyesi'nin olayın oluşumuna müştereken ve müteselsilen yüzde 100 oranda kusurlu bulunduğunu aktardı.

Başıboş sokak köpekleriyle mücadelelerinin süreceğini, tüm çocuklar için verdikleri mücadele sonucu davayı kazandıklarını kaydeden Murat Pınar, bu sonucun örnek olması, halkın, belediyelerin, valiliklerin bilinçlenmesi için önemli olduğunu vurguladı.

Olayla ilgili Serik Belediyesi aleyhine açtıkları ceza davasının ilk duruşması 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde da görüldüğünü söyleyen Murat Pınar, bu davada veteriner işleri müdürünün sorumlu tutulduğunu, dönemin ilgili mülki idare amirlerinin yanı sıra mahallede sokak hayvanlarını besleyen 2 kişinin de ismini vererek şikayetçi olduklarını belirtti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

kaynak:sabah

AdminAdmin