Konya Haberci | Konya Haber
HV
14 TEMMUZ Pazar 13:47

800 Yıllık Mirasla Konfor Buluştu Obruk Kervansaray Açıldı!

Konya’nın tarihi miraslarından biri olan 800 yıllık Obruk Kervansaray, Karatay Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir restorasyon sürecinin ardından müze otel olarak yeniden kapılarını açtı. Kervansaray’ın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, 800 yıllık kervansarayı yeniden hayata kazandıran Karatay Belediyesi’ne teşekkür etti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay restorasyon çalışmasının Konya’nın turizm potansiyelini arttırmak için büyük bir adım olduğunu söylerken AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek Karatay Belediyesi’nin Konya’nın kadim tarihine sahip çıktığını belirtti. Konya Valisi Vahdettin Özkan da Kervansaray’ın turizme ve kültürel mirasın korunmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise; Obruk Kervansaray’ı müze ve otel düzeniyle hizmete açtıklarını belirterek 800 yıllık bir tarihi yeniden ihya etmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktard

Konya Haber
Giriş Tarihi : 29-06-2024 00:06
800 Yıllık Mirasla Konfor Buluştu Obruk Kervansaray Açıldı!

Kültürel varlıkları hem turizme kazandırmak hem de gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla Karatay Belediyesi birçok proje yürütüyor. Bu kapsamda geçmişin izleri ile konaklama imkanı sunan 800 yıllık Obruk Kervansaray Müze Otel, 4 yıl süren restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından resmi törenle hizmete açıldı. Obruk Kervansaray Müze Otel’in açılış konuşmalarından önce katılımcılar, tiyatro gösterisi ile geçmişe götürüldü.

KERVANSARAY MÜZE OTEL’İN ORJİNAL DOKUSU KORUNDU

Konya-Aksaray karayolunun 70. kilometresinde yer alan 170 metrelik bir derinlik ve 145 metrelik kısmı suyla dolu Kızören Obruğu’nun yanı başında 800 yıl önce inşa edilen Selçuklu kervansarayı, 4 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından 13 odalı otele dönüştürüldü. Restorasyon çalışmalarıyla, kervansarayın orijinal dokusu korunarak misafirlerine modern bir konaklama imkanı sunacak. Mutfak malzemelerinden masa ve sandalyelerine kadar tarihi malzemelerle donatılan kervansarayın her odasına yerden ısıtmalı Türk hamamı da yapıldı.

KERVANSARAY MİSAFİRLERİNE GEÇMİŞTE YOLCULUK İMKANI SUNUYOR

Müze otel konseptiyle hizmete giren Obruk Kervansaray, ziyaretçilere tarihi bir atmosferde konaklama imkanı sunarken, aynı zamanda bölgenin kültürel mirasını tanıtmaya yönelik çeşitli sergilere de ev sahipliği yapacak. Otelde, tarihi eserler ve döneme ait objeler sergilenerek, misafirlerine geçmişe yolculuk yapma fırsatı sunacak.

ECDADIN İZİNDE TARİHE YOLCULUK DENEYİMİ KARATAY’DA

Konya’nın tarihi miraslarından biri olan 800 yıllık Obruk Kervansaray’ı, kapsamlı bir restorasyon sürecinin ardından müze otel olarak yeniden hizmete açtıklarını söyleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Obruk Kervansaray Müze Otel’in Konya’ya hayırlı olmasını diledi.

Karatay’da tarihi yapıtların korunması, muhafaza edilmesi ve geleceğe taşınması adına örnek projeler uyguladıklarını söyleyen Hasan Kılca, Kervansaray’ın restore çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi; “Yüzlerce yıllık geçmişimizin ve ecdadımızın önemli miraslarından biri olan Obruk Kervansaray’ının restorasyonunu ve Kızören Obruğu çevre düzenleme çalışmalarını tamamlamış olmanın heyecanıyla bir aradayız. Ecdadımız, Anadolu’daki ticari hareketliliği artırmak ve güvenliği sağlamak amacıyla, sahip olduğu yüksek kültürünü en canlı şekilde aksettiren hanlar inşa etmişlerdir. Bu hanlar, her dönem medeniyetimizin kıymetli parçaları olmanın yanı sıra, Anadolu’da Selçuklu saltanatının kudretini ve sağlamlığını gösteren birer abidedir. Geçmişi 13’üncü yüzyıla dayanan ve önemli Anadolu Selçuklu eserlerinden olan Obruk Kervansarayı da, bu eşsiz abidelerdendir. İnşa edildikten sonra yüzyıllar boyunca, hatta 1900’lü yılların başına kadar, konaklama amacıyla kullanılan bu kıymetli mirası korumak ve geleceğe taşımak amacıyla Karatay Belediyesi olarak 2020’de çalışmalara başladık. 4 yıl boyunca, büyük bir hassasiyetle yürüttüğümüz çalışmalarımızın sonucunda, Karatay’ımızın tarihi bir yapısını daha ayağa kaldırmış olduk. Şunu açık yüreklilikle ifade edeyim ki, bugün için çok çalıştık, çok çabaladık; şimdi bu çabalarımızın sonucunu alıyor olmanın haklı gururunu, sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Zazadın Hanı ve Sultanhanı’nın neredeyse ortasında bulunan Obruk Hanı, Selçuklu kervanlarının menziline uygun bir vaziyette konumlandırılmıştır. İpek Yolu’nun önemli geçiş noktalarından birisi olan kervansaray, açık avludan ve kapalı bölümlerden oluşuyor ve dendanlı taş kapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor.”

RESTORASYON ÇALIŞMAMIZIN HER AŞAMASINDA UZMAN İSİMLERDEN DESTEK ALDIK

Başkan Kılca, Kervansaray projesi hayata geçirilirken her aşamasında uzman isimlerle çalıştıklarını dile getirdi.

Kılca; “Obruk Kervansaray’ımızı özel yapan diğer bir husus da hemen arkamızda bulunan Kızören Obruk Gölü’dür. 170 metrelik bir derinliğe sahip olan gölün 145 metrelik kısmı suyla doludur. Türkiye’nin en büyük obruk gölü olma özelliği taşıyan bu göl, 2019 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edilmiştir. Bu vesileyle her zaman yanımızda olan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Ecdadımızın 800 yıllık mirası Obruk Kervansaray’ın restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının her aşamasında alanında uzman isimlerin büyük desteğini aldık. Tarihinden, dokusundan ve özel konumundan ilham alarak bu özel yapının ilk günkü ihtişamına kavuşması için hep birlikte özen gösterdik. Zamanın ve tabiatın yıpratıcı etkilerine maruz kalmış taşlar ve en ufak mimari detaylar, tarihi dokusuna sadık kalınarak yeniden onarıldı. Restorasyon çalışmaları esnasında yapılan yeni araştırmalar, kervansaray’ın geçmişine dair yeni bilgilerin de gün yüzüne çıkmasına olanak sağladı. Örneğin kervansarayda’ki Selçuklu dönemi taş işçiliği ve süslemeler, uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde incelenmiş ve belgelenmiştir. Bu çalışmalar sayesinde, Obruk Kervansarayı’nın sadece bir ticarethane veya konaklama yapısı olarak değil, aynı zamanda tarihi ve sanatsal bir eser olarak sınıflandırılmasına da vesile olduk. Burada yaptığımız sadece bir ihya değil aynı zamanda bir sosyal sorumluluk çalışması da yürüttük. Tarihi yapımızda görev alan çalışma arkadaşlarımız bu bölgenin yetiştirdiği Obruk ahalisinin gençlerinden oluşuyor. Aynı zamanda önemli bir istihdamı da sergilemiş olduk” dedi.

MİSAFİRLERİMİZ TARİHİ OTELDE KONFORLU, KEYİFLİ VE FARKLI BİR DENEYİM YAŞAYACAKLAR

“800 yıl önce ecdadımıza hizmet veren Obruk Kervansaray’ı, kapılarını yeniden açıyor” diyen Hasan Kılca; “Obruk Kervansaray’ı geçmişten geleceğe taşımakla birlikte, turizmde de bambaşka bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olduk ve bir müze ve otel olarak tasarladık. Burada konaklayacak misafirlerimizin, kendilerini 1200’lü yıllarda konaklıyormuş gibi hissetmesini ve zamanda yolculuk yapmasını istedik. Mimarî detaylardan tutun da Kervansarayın odalarında, restoran kısmında kullanılan masa ve sandalyelerden kapılara, tabaklara kadar, kullanılan bütün malzemeler için titiz bir çalışma yürüttük. Bunu yaparken kervansarayın tarihi dokusunu ve dönemin yaşam tarzını bozmadan günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir altyapıyı oluşturmanın da gayreti içinde olduk. Tüm bu titiz çalışmaların neticesinde, bugün karşınızda ihtişamlı bir şekilde duran bu eşsiz eserle karşınızdayız. Bugün tarihi bir gün ve 800 yıl önce ecdadımıza hizmet veren Obruk Kervansarayın, bu kez sizler için kapılarını yeniden açıyor. İnanıyoruz ki bu yatırım sayesinde misafirlerimiz konforlu, keyifli ve farklı bir deneyim yaşayacaklar. Tarihi ve kültürel bir değer olarak Obruk Kervansarayının, şehrimiz ve ülkemiz turizmine kıymetli katkılar sağlaması, en büyük temennimizdir. Bunu milat olarak kabul ediyoruz. Kervansaray Müze Otel’in Türkiye’deki atıl durumda olan diğer Kervansaray’lara örnek olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

HASAN KILCA’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Son olarak projenin hayata geçmesinde desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Hasan Kılca konuşmasını şöyle tamamladı; Obruk Kervansaray’ı ve Kızören Obruğu’nun restorasyon ve çevre düzenlemeleriyle ilk günkü ihtişamına kavuşması sürecinde vizyonuyla, yaptığımız bütün işlerde ve hizmetlerde bize ufuk çizen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye, Maddi-manevi desteklerini esirgemeyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği önceki bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve şimdiki bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Turizm ve Kültür Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy Bey’e ve Bakan Yardımcımız Sayın Nadir Alpaslan Bey’e, Konya Valimiz Sayın Vahdettin Özkan’a, tüm Konya Milletvekillerimize, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’a, Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanına ve kurul üyelerine, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüze, 4 yıl boyunca büyük emek veren projemizin sorumlusu, Türkiye’nin turizm duayeni Cem Kınay’a, mimarlarımıza, çalışma arkadaşlarıma, meclis üyelerimize, desteklerini esirgemeyen muhtarlarımıza, Obruklular Derneğimize, Obrukta yaşayan bölge sakinlerimize ve elbette sabırla bu özel anı bekleyen tüm hemşehrilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Yapımını tamamladığımız kervansarayımızın restorasyonu ve Kızören Obruğu çevre düzenleme çalışmalarımızın Konya’mıza ve Karatay’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

KONYA’NIN TURİZM POTANSİYELİNİ ARTTIRMAK İÇİN BÜYÜK BİR HİZMET

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Obruk Kervansaray Müze Otel’in Konya’nın turizm potansiyelini arttırmak için büyük bir adım olduğunu söyleyerek; “Kervansaray, Konya’nın önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olacak" ifadelerini kullandı.

Başkan Uğur İbrahim Altay konuşmasında şu açıklamalara yer verdi; “Bugün Konya tarihi açısından çok önemli bir gün. Konya’nın başkent oluşunun 927. yılındayız. Bu önemli günde böyle güzel bir eserin açılışında bulunmak hepimiz için çok anlamlı. Ecdadımız bize o kadar

güzel bir şehir bırakmış ki; ovasından dağına kadar nereye gözümüzü çevirsek Selçuklu‘nun önemli eserlerini görme imkanımız var. Maalesef bunların bir kısmının bugün gün yüzüne çıkarılması ya da tahribattan kurtarması mümkün olmamış ama bugün yapılan bu örnek iş diğer eserler için önemli bir başlangıç olacak. Bu vesileyle Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca ve ekibine teşekkür ediyorum. Cem Kınay Bey’in işletmesinde Türkiye örnek bir işi hep birlikte ortaya çıkarmış olacağız. Ecdada sorumluluğumuzu ne yapsak yerine getirmemiz mümkün değil ama bu tür restorasyonlarla ve Konya’nın Dar-ül Mülk vurgusuyla bunu yapma gayretindeyiz. Şehrimizde bu tür yapıların yeniden hayata kazandırılmasıyla, hem yeni turizm markaları oluşturulmakta hem de Konya modeli belediyecilik vizyonumuzla hizmetlerimize devam etmekteyiz. Bu konuda merkezde Karatay, Meram ve Selçuklu Belediyelerimizle birlikte “Turizm Master Planı” çerçevesinde Konya’nın turizminde en önemli şehirlerinden birisi olmak için çaba sarf ediyoruz.”

KONYA TURİZMİ İÇİN MARKA BİR YATIRIM

‘Obruk Kervansaray’ı, Konya turizmi için marka bir yatırım’ diye konuşan Başkan Altay; “Obruk Kervansarayının Müze ve Otel olarak, Konya turizmine çok önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Konya’ya gelen ziyaretçiler için bu tür markalar ve destinasyonlar çok önemli. Sayın bakanımızın şahsında sayın bakan yardımcımıza ve turizm konusunda bize destek olan tüm ekibine teşekkür ediyorum. Onların liderliğinde Konya’da adeta bir pazılın parçalarını yerleştirir gibi büyük bir vizyonun parçalarını ilçe belediyelerimizle birlikte ortaya koyuyoruz. Özellikle her yıl artan turist sayısı şehrimizin ekonomisine çok önemli bir katkı sağlayacak bunun için büyük bir gayret ve çaba içerisindeyiz. Ecdadımızın yadigarı bu eserin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Obruk Kervansaray Müze Otel’in şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BELEDİYELERİMİZ KONYA’NIN KADİM GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKIYOR

Konya Belediyeleri’nin Konya’nın kadim tarihine sahip çıktığını belirten AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek; Müze Otel olarak kapılarını yeniden açan Kervansarayın çok özel bir hale getirildiğini aktardı.

Tahir Akyürek; “Belediyelerimiz çok güzel işler yapıyorlar. Türkiye yüzyılına uygun hizmetlerle yola devam ediyoruz. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere tüm belediye başkanlarımız canla başta hem tarihi dokunun ortaya çıkarılması, hem de ileri şehircilik hizmetlerini Konya’ya getirmenin çabası içindeler. Önemli bir açılıştayız. Burası tam Bozkır’ın ortasında adeta bir vaha gibi çok güzel düzenlenmiş bir kervansaray. Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca kardeşimizi özellikle tebrik ediyorum. Nadir Alparslan Bey de Kültür ve Turizm Bakanlığı adına görev yaptığı dönemde Konya’mıza önemli desteklerde bulundu. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Konya’mızın yatırımlarına destek veren bakanlarımıza kuruluşlarımıza ve Konya’mızın bu gelişimine katkı yapan tüm dostlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyor, açılışın hayırlı olmasını diliyor; Cem Kınay Bey’e de böyle bir yatırımda belediyemizle işbirliği yaptığı için teşekkür ediyor, kendisini tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

KERVANSARAY KÜLTÜRÜMÜZÜ VE DEĞERLERİMİZİ DÜNYAYA YAYACAK ÖNEMLİ BİR HİZMET

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise Obruk Kervansaray’ının müze otel olarak yeniden hayat bulması, turizme ve kültürel mirasın korunmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Vali Özkan, Obruk Kervansaray Müze Otel’in kültür ve değerleri dünyaya yayma noktasında önemli bir rol üstleneceğini dile getirerek şöyle konuştu; “Şehrimiz açısından hepimiz çok mutlu bir gündeyiz. Konya’mızın Selçuklu’ya başkent olmasının seneyi devriyesinde böyle güzel bir eseri hep beraber açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bakan Yardımcısı Sayın Nadir Alparslan ayrıca teşekkür ederim. Nadir Bey’le burayı ziyaret etmiştik o zamanda nerede hangi noktalarda dokunuş olur onların analizini yapmıştık. Hasan Başkanımız hep başında bekledi ve bunu bir çocuk büyütürcesine, bu onarım sürecini yürüttü. Tüm ekibiyle beraber kendisini tebrik ediyoruz. Devletimizin değerlerini muhafaza ve gençlerimize bu zengin birikimi aktarma yönündeki stratejik milli hedeflerimiz var. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz bu milli hedeflerin altını doldurma yönündeki performansını tebrik ediyorum. Obruk Kervansaray Müze Otel’in kültürümüzü ve değerlerimizi geleceğe ve dünyaya yaymasında önemli bir rol alacağına inanıyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

BAKAN YARDIMCISI ALPASLAN’DAN KARATAY BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

800 yıllık kervansarayı yeniden hayata kazandıran Karatay Belediyesi’ne teşekkür eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da; Karatay Belediyesi’nin restorasyon çalışmasıyla önemli bir sorumluluğu yerine getirdiğini kaydetti.

Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan; “Konya’mızın başkent oluşunun 937. sene-i devriyesinde, bu muhteşem eserin yeniden ihya olmasına tanıklık etmekten büyük heyecan duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve vizyonuyla Türkiye Cumhuriyeti‘nin kuruluşunun ikinci yüzyılını “Türkiye Yüzyılı” olarak ilan ettik ve dünyanın en önemli güçlerinden bir tanesi olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kendi sorumluluk alanımızda, Türkiye yüzyılına yakışır bir şekilde turizm potansiyelini en üst düzeye çıkartmak için çabalarımızı yürütmekteyiz. 81 ilimizin kültür, tarih ve turizm değerlerini ürünlere dönüştürerek bu hedefe emin adımlarla ilerleyeceğiz” dedi.

KONYA’DAKİ GELİŞMELERİ MEMNUNİYETLE TAKİP EDİYORUZ

Konya’nın turizm çalışmalarına çok özel projelerle katkı sağladığına vurgu yapan Nadir Alpaslan şöyle devam etti; “Valimizden, milletvekillerimize, Büyükşehir’den, ilçe belediyelerimize kadar Konya Sanayi ve tarım da büyüdüğü gibi turizmde de cazibe merkezi. Konya bu yönüyle ülkemizin gözde turizm merkezlerinden tarih ve kültür şehirlerinden birisi olma yönünde örnek çalışmalar yapıyor. Biz de bakanlık olarak bu çalışmaları tüm Türkiye’ye örnek olarak göstermekle beraber, büyük bir memnuniyetle takip etmekteyiz. Son zamanlarda dünyada 1 milyara yakın insan turizm seyahatleri kapsamında Konya’yı kültür inanç gastronomi gibi alanlarda örnek gösteriyor.”

KERVANSARAY; ATIL DURUMDAKİ KERVANSARAYLARA ÖRNEK TEŞKİL EDECEKTİR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan; Karatay Belediyesi’nin restore çalışmalarının ülkenin turizm değerine katkı sağlayacağını ifade ederek; “Karatay Belediyemiz, ecdadımızdan bizlere emanet kalan 800 yıllık Obruk Kervansaray’ı restore ederek önemli bir sorumluluğu yerine getirdi. Bu sorumluluk çerçevesinde ülkemizin turizm değerine de katkı sağladı. Bundan duyduğum memnuniyeti bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu kervansarayın diğer tüm kervansaraylarımıza örnek olacağına ve her birinin cazibe merkezi ve turizm gücüne dönüşeceğini inanıyorum. 800 yıllık mirası yeniden canlandıran Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya, tüm ekibine ve Cem Kınay Bey’e özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Obruk Mahallesi’ne kazandırılan 800 yıllık Selçuklu mirası Obruk Kervansaray Müze Otel’in açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Obruk Kervansaray Müze Otel’in açılışına; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek, Mehmet Baykan, Latif Selvi, Mustafa Hakan Özer ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, AK Parti MKYK Üyesi ve Genel Merkez Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Reşide Yüksel, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaaslan, AK Parti Konya 22. Dönem Milletvekili Mehmet Kılıç, AK Parti Konya 22. ve 23. Dönem Milletvekili Mustafa Kabakcı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Turizmci Dr. Cem Kınay, AK Parti Karatay Mülki erkanı, Karatay Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

AdminAdmin

YORUMLAR