EĞİTİM
Giriş Tarihi : 02-11-2023 10:43

2024 LGS ‘nin yapılacağı gün ilgili Bakan Yusuf Tekin tarih verdi!

Liselere Geçiş Sistemi Sınavı (LGS) tarihi belli oldu. On binlerce liseli adayının ve velinin merakla beklediği o tarih Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu. 2023 yılında 4 Haziran'da düzenlenen sınavın ardından gözler 2024 LGS tarihi için Milli Eğitim Bakanlığı duyurularına çevrilmişti. Bugün gelen açıklamayla birlikte LGS 2024 ne zaman sorusu yanıt buldu

2024 LGS ‘nin yapılacağı gün ilgili Bakan Yusuf Tekin  tarih verdi!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıfta eğitim gören bir milyondan fazla öğrenciye yönelik yapılan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2024 tarihi son dakika belli oldu. İki oturum olarak yapılacak sınavın gelecek yıl takvimi araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamayla 2024 LGS tarihini duyurdu. Peki, LGS 2024 ne zaman, hangi tarihte? 


2024 LGS NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE YAPILACAK?
Milyonlarca öğrencinin beklediği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının tarihi belli oldu.
LGS kapsamındaki merkezi sınavın 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacağı açıklandı.
Çocukların, 2023-2024 eğitim öğretim yılını 14 Haziran'da karnelerini alarak tamamlayacaklarını belirten Milli Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin, 15 Haziran Cumartesi gününün ise Kurban Bayramı arifesi olduğunu söyledi.
Bu doğrultuda 2024'te yapacakları LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihinin 2 Haziran Pazar olarak belirlendiğini bildiren Tekin, şunları kaydetti:
"Bu kararımızla, öğrencilerimizin sınava bayram öncesinde girmelerini daha da önemlisi öğrenci ve velilerimizin hem bayram hazırlıklarını hem de yaz tatili planlamalarını yaparken zihnen daha rahat olmalarını istedik. 2 Haziran'da yapılacak LGS sınavının soru sayısı ve soru şekliyle ilgili bir değişiklik olmayacağının bilinmesini isterim. Ayrıca tüm sorular sınav takvimine uygun olacak şekilde, sekizinci sınıf öğretim programlarında yer alan konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanacaktır."
Milli Eğitim Bakanı Tekin, sınav takvimi ve süreçle ilgili çalışma ve duyuruları yeri geldikçe paylaşmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kaynak Sabah 

EditörEditör